Ziyi  Zhang

 Urodziła się 9 lutego 1979 w Pekinie.
 Matka Li Zhousheng była przedszkolanką, a ojciec Zhang Yuanxiao ekonomistą. Ziyi ma starszego brata Zhang Zinan, który prowadzi agencję reklamową i jest agentem aktorki w Chinach. Przez sześć lat uczyła się tańca. Specjalizowała się w tańcu tradycyjnym. Kiedy była na drugim roku studiów w Centralnej Chińskiej Uczelni Artystycznej w Pekinie, reżyser Zhang Yimou urządził w szkole casting do reklamy szamponu. Ziyi nie dostała roli, ale Yimou zapamiętał ją i sześć miesięcy później zaangażował do filmu „Droga do domu” (1999). Była świetna w roli młodej uczennicy zakochanej w nauczycielu. Film zdobył Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie. Z Yimou spotkała się także w czasie pracy przy „Hero” (2002) oraz „Domu latających sztyletów” (2004). Dzięki rekomendacji Zhang Yimou, Ziyi dostała propozycję zagrania w „Przyczajonym tygrysie, ukrytym smoku” (2000). Ziyi choć bardzo trudno w to uwierzyć nie zna żadnej ze wschodnich sztuk walki. W wolnym czasie pływa i gra w tenisa. Interesują ją gry wideo oraz melodramaty i komedie romantyczne. Lubi zajadać się lodami i czekoladą. Słucha piosenek Phila Collinsa, Jacky Cheung i Anity Mui. Jej ulubionym aktorem jest zmarły w 2003 roku Leslie Cheung. 
Wyznania Gejszy
Kolejny raz powracam do tego filmu a to za sprawą obsady. Był  już  Ken Watanabe, była Gong Li teraz czas na Ziyi Zhang.  Niewiem ile razy obejrzałam  już ten film a ile jeszcze obejrzę faktem jest że nie wyobrażam sobie nikogo innego w roli ślicznej  gejszy  Sayuri. Ziyi przeszła ogromną metamorfozę pracując przy tym filmie, od służącej w okyia [domu gejsz] po wykształconą w pełni świadomą swojego talentu i urody gejsze. Ziyi jest chinką a perfekcyjnie zagrała japonkę wydawać by się mogło że oba te narody mają podobną mentalność jeśli chodzi o tradycję i kulturę, w niektórych dziedzinach tak, ale nie jeśli chodzi o kulturę i tradycję zwiazaną z gejszami-to już czysta Japonia. W filmie dokumentalnym dotyczącym powstania '' Wyznań Gejszy"pokazano jak aktorka podeszła do zadania, jak opanowała trudną sztukę noszenia kimona czy japońskich sandałek to zupełnie zmienia sposób poruszania się, ile trzeba włożyć pracy w naukę tańca, śpiewu czy gry na tradycyjnych instrumentach japońskich np.shamisenie. Gejsze są mistrzyniami w sztuce konwersacji i na tym polu Ziyi się obroniła. Głównym wątkiem filmu jest jednak miłość. To uczucie potrafi zmienić całe życie, wystarczyło jedno spotkanie małej dziewczynki o imieniu Chiyo z wiele od siebie starszym Panem Prezesem [ Ken Watanabe] aby zrozumiała kim chce być i co powinna zrobić ,aby znaleść się w jego świecie, od tego momentu mała Chiyo postanowiła zostać gejszą. Ten film powstał na podstawie życia japońskiej gejszy, Mineko Iwasaki. 
Dom Latających Sztyletów
O tym filmie też już wspomniałam pisząc o Andy Lau i Takeshi Kaneshiro, grają tu główne role, ale kluczową postacią jest Ziyi. Pisałam wcześniej o baletowym talencie aktorki i tu zaprezentowała swój kunszt. Piękne kostiumy,  fantastyczne dekoracje zaczerpnięte z dynastii Tang, ale to jedna z odsłon filmu. W rzeczywistości piękna Mei którą gra Ziyi jest przywódczynią Klanu  Latajacych  Sztyletów. Przygotowując się do roli, Ziyi Zhang przez dwa miesiące mieszkała z niewidomą dziewczyną,ten kontakt był jej potrzebny do kreowania postaci. Kolejną rzeczą która wzbudza mój szacunek do tej aktorki to fakt z jaką determinacją podchodzi do pracy ucząc się  bardzo trudnych układów sztuk walki, na przykładzie tego filmu połaczyć rolę niewidomej walczącej dziewczyny nie bylo łatwo. Piękno, taniec, walka, piękne plenery,lasy bambusowe i wielka miłość dwóch mężczyzn do pięknej Mei. Wszystko to sprawia ze bardzo często wracam do tego filmu.
Droga  do domu
Zupełnie nieznany film, ale niosący ogromną wartość zwracający uwagę widzów jak ważna dla Chińczyków jest tradycja. Krótki opis:
Chiński biznesmen Luo Yusheng wraca do rodzinnej wioski na pogrzeb ojca. Mimo przenikliwego zimna matka żąda, by zgodnie ze starą tradycją trumnę przeniesiono na ramionach z odległego miasta do wioski. Pragnie wraz z mężem odbyć tę ostatnią podróż do domu. Dzięki życzeniu matki Luo nieoczekiwanie odnajduje własną drogę.To jeden z wątków tego filmu. Siłą tego filmu jest ukazanie miłości wiejskiej dziewczyny do nauczyciela, miłości w czystej formie, która zdarza się rzadko,wielkiej, łamiącej nawet obowiązującą tradycję. Miłości przede wszystkim prostej i szczerej - od pierwszego spojrzenia, aż do grobowej deski, bez niedomówień, nieuwikłanej w kłamstwa, intrygi. Miłości - będącej przeznaczeniem. Młodziutka Ziyi Zhang zagrała przejmująco. Film bardzo skromny przenosi nas do lat 50tych XX wieku, pokazuje jak wyglądała chińska wieś w tamtym czasie jak żyli ludzie, ale ta wydawałoby się prostota ma ogromną głębię.
Filmy z Ziyi
Ziyi Zhang  w trzech odsłonach, myślę jednak że warto pokusić się o pomyszkowanie w jej filmach bo mimo tak młodego wieku pokazała jak duży ma talent i ciekawą osobowość.
30.09.2013r
Kreator stron www - szybka strona internetowa