Wietnamskie  kapelusze
W Wietnamie kapelusz jest czymś więcej, niż tylko nakryciem głowy. Pleciony stożkowy kapelusz stanowił od wieków symbol Wietnamu.Tradycyjny wietnamski kapelusz non la (nón lá) posiada idealną formę geometryczną trójkąta prostokątnego i jest podtrzymywany na głowie przy pomocy jedwabnego paska pod brodą. Kapelusze są wyplatane z liści palmowych na bambusowych ramkach, są światło- i wodoszczelne, chronią zarówno przed słońcem, jak i przed deszczem. Nón lá może być też wykorzystywany jako naczynie do picia albo przenoszenia wody. Podczas upałów, zamoczony w wodzie, może służyć jako zaimprowizowany „schładzacz” głowy.
Na typowym azjatyckim rynku pełnym barw, zapachów i gwaru prawie wszyscy noszą te wodoszczelne stożki na głowie. To znaczy, prawie wszystkie kobiety. Mężczyźni noszą w Wietnamie przeważnie czapki albo płaskie kapelusze w kształcie tropikalnych hełmów, ponieważ non la (nón lá) uważany jest raczej za kobiece nakrycie głowy. Podążając śladami stożkowego kapelusza trzeba udać się przede wszystkim do Hue (Huế), do starej cesarskiej stolicy nad Rzeką Perfumową, ponieważ właśnie stamtąd pochodzi szczególna forma kapelusza, tak zwany „stożkowy kapelusz poezji” – nón bài thơ. Między dwiema warstwami liści palmowych tego kapelusza znajdują się wycięte sylwetki znaków pisarskich, symboli, pagód, ptaków, smoków, kwiatów i całych krajobrazów, które delikatnie prześwitując, stają widoczne w promieniach słońca.
Przemiany zachodzące w społeczeństwie zawsze znajdują swoje odbicie w sposobie ubierania się. W Wietnamie można zaobserwować pewne zróżnicowanie: na wsi, w małych miasteczkach, a także w Delcie Mekongu spotyka się stożkowe kapelusze bardzo często, podczas gdy w dużych miastach, jak Da Nang czy Ho Chi Minh, widać je znacznie rzadziej.W wiejskiej codzienności ten stożkowy, pleciony kapelusz, genialny w swojej prostocie, jest po prostu zbyt praktyczny, aby się go pozbywać. Chroni on kobiety pracujące na polach ryżowych i handlarki na bazarach, uczennice i babcie. Czasem można zaobserwować szczególnie miły dla oka obrazek: młoda dama, prosto i z wdziękiem siedząca na rowerze, w śnieżnobiałym ao dai (áo dài), narodowym stroju wietnamskim i ze stożkowym kapeluszem na głowie – to prawdziwa magia wietnamskiej codzienności
1.08.2014r.
Kreator stron www - szybka strona internetowa