Wierzenia w duchy
W Myanmarze obok buddyzmu Therawady istnieje animistyczna wiara w duchy nazywane Nat. Wierzenia te sięgają dawnych czasów, kiedy w Birmie nikt jeszcze nie wiedział o buddyzmie. Tradycja Nat przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Według dawnych tradycji i legend ziemia pierwotnie zamieszkiwana była przez duchy. Gdy ludzie zaczęli się na niej osiedlać i budować swoje domy, klasztory oraz zabierać ziemię pod uprawę, zajmowali tym samym obszary należące wcześniej do istot niematerialnych.
Aby je przeprosić i mieć w nich sprzymierzeńców a nie wrogów, przy każdym domu budowano domek dla ducha. Pani domu codziennie rano dbała o to, aby duch dostawał świeże kwiaty, owoce i wodę. Wówczas wdzięczna istota stawała się strażnikiem domostwa.
W XI wieku, gdy Myanmarem zaczął rządzić Król Anawratha doszło do poważnych zmian. Król wprowadzając do kraju nową religię, buddyzm Therawada, rozkazał zniszczenie wszystkich kapliczek duchów. Całkowicie zakazał też oddawania im czci. Jak to często bywa w takich przypadkach, wiara w duchy nie została wytępiona, a jedynie wyparta z życia publicznego. Od tej pory kapliczki dla duchów tworzone były wewnątrz domów. Gdy król Anawratha zorientował się, że jego starania, aby wyplenić wiarę w Nat idą na marne, postanowił wycofać się z wcześniejszego zakazu. Zezwolił jednak jedynie na stawianie kapliczek na ziemi należącej do świątyń. Tak oto stały się one integralną częścią buddyjskich świątyń oraz obchodów festiwali religijnych.
Obecnie w wielu birmańskich domach specjalnym miejscem przeznaczonym dla duchów jest niełuskany kokos przyozdobiony turbanem z czerwonej tkaniny tzw. gaung baung. Kokos taki wiesza się zazwyczaj w centralnym miejscu w domu. Ponadto w każdej miejscowości w Myanmarze znajdują się tzw. ywa saung nat, czyli świątynie przeznaczone dla Duchów Strażników Wiosek – Nat Sin. Duchów, w które wierzą Birmańczycy jest bardzo wiele. Szczególnie licznie pojawiają się na wsiach, gdzie zachowała się dawna tradycja. Wierzy się między innymi w duchy gór nazywane Taung Saung Nats oraz duchy lasu – Saung Nats. Co więcej, ponoć każde drzewo zamieszkane jest przez ducha Yokkazo. 
Najważniejszym miejscem dla Birmańczyków czczących duchy jest wygasły wulkan Mount Popa. Według legend i dawnych wierzeń zamieszkuje go 37 najpotężniejszych strażników Nat. Oto ich imiona: Thagyamin, MahaGiri, Hnamadawgyi, Shwe Nabe, Thon Ban Hla, Taungoo Mingaung, Mintara, Thandawgan, Shwe Nawrahta, Aung Zawmagyi, Ngazishin, Aungbinle Hsinbyushin, Taungmagyi, Maung Minshin, Shindaw, Nyaung-gyin, Tabinshwehti, Minye Aungdin, Shwe Sit thin, Medaw Shwedaw, Maung Po Tu, Yun Bayin, Maung MinByu, Mandalay Bodaw, Shwebyin Naungdaw, Shwebyin Nyidaw, Mintha Maungshin, Htibyusaung, Htibyusaung Medaw, Pareinma Shin Mingaung, Min Sithu, Min Kyawzwa, Myaukpet Shinma, Anauk Mibaya, Shingon, Shigwa oraz Shin Nemi.
Prawie wszystkie z nich były kiedyś istotami ludzkimi, które zginęły w tragiczny sposób. 
Co roku w sierpniu w regionie Mandalay odbywa się festiwal duchów nazywany Taungpyone lub Nat Pwe. Zazwyczaj trwa on trzy dni. W tym czasie wierni oferują duchom kokosy, banany, kwiaty, kadzidełka, świece, likiery, napoje bezalkoholowe i jedzenie (kurczak, smażone ryby, słodycze). Odbywają się wówczas liczne tańce i przedstawienia. Jest to czas ogólnej radości, podczas którego zdobywa się łaski na nadchodzący rok. Wyjątkowo hucznie festiwal ten obchodzi się w świątyni na górze Popa. Niestety wiara w duchy i związane z nią tradycje stopniowo zanikają. Tak jak to bywa na całym świecie, młode pokolenie Birmańczyków jest coraz bardziej nowoczesne. Dawne wierzenia zaczynają być traktowane jako zabobony. Kulturowe dziedzictwo przodków ulega stopniowemu zapomnieniu. 
18.10.2014r
Kreator stron www - szybka strona internetowa