Wientian
Wientian  to stolica i największe miasto Laosu. Położona jest nad rzeką Mekong tuż przy granicy z Tajlandią. W 2010 roku zamieszkiwało ją 210 000 osób. Wientian w porównaniu do innych stolic w południowo-wschodniej Azji jest miastem małym, spokojnym i bez zgiełku turystów.    Trochę historii... Obecna stolica Laosu została założona w 1560 roku przez króla Setthathiratha. Była to wówczas stolica królestwa Lan Xang. Po jego rozpadzie w 1707 roku, miasto stało się niezależnym królestwem. W roku 1779 zostało zdobyte przez wojska Syjamu, a w 1827 roku zostało przez nich zniszczone. Kilkadziesiąt lat później, w 1893 roku zajęli je Francuzi. Dopiero w roku 1949 roku miasto odzyskało niepodległość i zostało stolicą Laosu. Wientian podzielone jest na 5 dzielnic: Chantabuly, Sikhottabong, Sisattanak i Hadxaifong i Xaysetha. 
Jednym z najczęściej wybieranych przez turystów środków transportu są taksówki. Najczęściej stoją na lotnisku, przy dużych hotelach oraz na Moście Przyjaźni. Przed rozpoczęciem podróży warto z kierowcą ustalić cenę. Inne popularne środki transportu to: tuk-tuk oraz jubmo. W stolicy spotkać je można niemal na każdym kroku. Turyści zazwyczaj płacą za przejazd więcej niż mieszkańcy. Z jednego końca miasta na drugi możemy przejechać też autobusem. Zauważymy jeżdżące po stałych trasach stare niebiesko-białe oraz nowe białe minibusy.  Dla wielu najlepszym sposobem na poruszanie się po mieście jest jazda rowerem. W większości hoteli i pensjonatów można go wypożyczyć za około 10 000 kip za dzień. Jazda na rowerze w Wientian jest bezpieczna, ale należy uważać na ukryte dziury, kałuże oraz jednokierunkowe ulice, które często są trudne do zidentyfikowania. W stolicy Laosu znajduje się też wiele wypożyczalni samochodów, istnieje też możliwość wynajęcia kierowcy, który zawiezie nas wszędzie tam gdzie chcemy. 4 km na zachód od miasta znajduje się lotnisko Wattay Airport.
Zabytki i atrakcje
Jednym z miejsc, do których warto się udać jest Pha That Luang – symbol i najważniejszy zabytek Laosu. Jest to stupa o wysokości 45 m w całości pomalowana na złoto.
Kolejnym obowiązkowym punktem jest Wat Si Saket – najstarszy wat w mieście. Znajduje się tu około 6500 posągów Buddy.
Inne warte uwagi stupy i świątynie to: Pha That Luang, Czarna Stupa, Wat Si Muang, Wats Onteu, Inpeng, Mixay oraz Haisok.
W Wientian znajduje się również Muzeum Narodowe, które zwiedzać można w godzinach: 08:00-12:00 oraz 13:00-16:00. Wyjątkowym miejscem jest Park Buddy położony 24km od miasta. Znajduje się tu niemal setka posągów nie tylko Buddy, ale i Shivy czy Vishnu.  Wientian stanowi główny ośrodek handlowy i kulturalno-naukowy kraju. Tam znajdują się główne zakłady przemysłu spożywczego, metalowego, jedwabniczego i rozwija się rzemiosło (przede wszystkim wyroby ze złota i kości słoniowej). Również w stolicy znajduje się jedyny w kraju uniwersytet założony w 1958.
4.12.2014r.
Kreator stron www - szybka strona internetowa