Toshiro  Mifune
Pierwszy raz Toshiro Mifune zobaczyłam w '' Shogunie '' wiele lat temu kiedy byłam małą dziewczynką. Ogladając ten serial nie rozumiałam przesłania tego filmu, ale wszystko co tam zobaczyłam wywarło na mnie ogromne wrażenie. Egzotyka średniowiecznej Japonii, samuraje zwyczajne życie ubogich ludzi czy piękne gejsze. Kiedy na ekranie pojawił się Toshiro Mifune w roli Pana Toranagi to najzwyczajniej się go bałam, wydawał mi się władczy, niedostępny i bardzo surowy.Wtedy nie zdawałam sobie sprawy, że takie zadanie aktorskie miał ten wspaniały aktor , w filmie partnerował mu Richard Chamberlain ale to Toshiro Mifune głęboko zapadł w mojej pamięci. Myślę że warto przybliżyć jego twórczosć.
Troszkę o Toshiro
Urodził się 1 kwietnia 1920 w chińskim mieście Qingdao a dorastał w  Dalian z  dwójką braci. Gdy miał 4 lata, rodzina przeniosła się do Mandżurii. W młodości, Mifune pracował w  sklepie ojca Tokuzo który był fotografem. Po spędzeniu pierwszych 19 lat swojego życia w Chinach, jako obywatel japoński został wcielony do Cesarskiej Armii Japońskiej poodziału Lotnictwa, gdzie służył w jednostce Aerial Photography w czasie II wojny światowej. Wrzesień  1945 roku. Japonia wyniszczona wojną, 25letni wówczas Toshiro zostaje zwolniony z pokonanego Imperial Air Force i opuszcza bazę lotniczą na Kiusiu.  Urodzony i wychowany w Mandżurii, nigdy nie mieszkał w Japonii.  Jego rodzice już wtedy nie żyli, nie miał żadnych krewnych. Miał nadzieję  że może uda mu się znaleźć pracę jako fotograf w Tokio.Wiosna 1946. Od  znajomego dowiaduje się o pracy w charakterze  asystenta operatora w studiu filmowym. próbuje swoich sił i  składa wniosek bez większych nadzieji.
 Ku swojemu ogromnemu zdziwieniu dostał tę pracę.
Toshiro Mifune i Akira Kurosawa
Toshiro postanowił uwierzyć w siebie - zgłosił sie na zdjęcia próbne i wkrótce Senkichi Taniguchi powierzył mu główną rolę w filmie "Ślady na śniegu", który zwrócił uwagę krytyki na obiecującego aktora. Wkrótce otrzymał propozycję od sławnego już reżysera Akiry Kurosawy: jedną z głównych ról w dramacie społecznym "Pjiany anioł". Wtedy zaczęła się przyjaźń obu artystów, która zaowocowała szeregiem najwspanialszych dzieł. Mifune bardzo prędko wysunął się na czoło odtwórców ról samurajskich, dzięki rolom w filmach  Akiry Kurosawy i Hiroshi Inagakiego. W 1962 roku Mifune zdobył nagrodę, jedną z najzaszczytniejszych na świecie: Puchar Volpiego na festiwalu w Wenecji za rolę samuraja Sanjuro w filmie "Straż przyboczna" Kurosawy, w którym dał najwspanialszy chyba popis szermierki. W połowie lat sześćdziesiątych Mifune stać już było na założenie własnej wytwórni filmowej - stowarzyszonej z "Toho" i wybór ról według własnego uznania. W 1965 roku zdobył po raz drugi Puchar Volpiego za rolę tytułową w "Rudobrodym" . Wielkość jego kreacji w filmach Kurosawy czy Inagakiego nie powinna przysłonić faktu, że grał także kilkadziesiąt ról współczesnych, w tym starca opętanego obsesyjnym  lękiem przed atomową zagładą, porzucającego dom przodków i emigrującegodo Ameryki Południowej w filmie "Żyię w strachu", włóczęgę w adaptacji  "Na dnie" Gorkiego czy rolę tytułową w "Ryksiarzu", który zdobył ZłotegoLwa w Wenecji. W ostatnich latach, będąc już nieco za stary na role samurajów, grał w filmach wojennych. W całej serii opowieści batalistycznych wcielał się w różne postaci japońskich dowódców z okresu II wojny światowej. Grał także razem z Lee Marvinem w amerykańskim  filmie wojennym "Piekło na Pacyfiku". Charakterystyczną cechą gry  aktorskiej Mifune była zawsze jego niesłychana żywiołowość. Tradycyjną ekspresję gry, wymaganą przez styl japońskiego teatru "kabuki" - ekspresję, która europejskiemu widzowi wydawała się często histeryczną przesadą - umiał znakomicie wykorzystać dla dobra filmu właśnie Akira Kurosawa. Toshiro Mifune lubił jazdę szybkimi samochodami i łowienie ryb w towarzystwie Akiry Kurosawy i aktora Takashi Shimury. 
Toshiro w pięciu odsłonach
Zdrowie
W 1992 roku, Mifune podupadł na zdrowiu,przepracowanie , zawał serca i udar mózgu- zmusiły go do wycofania  się z życia publicznego i pozostania w  domu , pod opieką żony Sachiko . Kiedy odkryto u niego raka trzustki w 1995 roku , stan fizyczny i psychiczny Mifune zaczął się gwałtownie pogarszać. Toshiro  Mifune zmarł w 1997 roku w Mitaka-Tokio na niewydolność wielonarządową w wieku 77 lat.
16.12.2013r.
Kreator stron www - szybka strona internetowa