Tony  Leung
Tony jest wśród moich ulubionych azjatyckich  aktorów, chciałabym przybliżyć jego sylwetkę. Krótka notka biograficzna.
Tony Leung Chiu-Wai urodził sie 27 czerwca 1962 r. w Hong Kongu  jest także piosenkarzem pop. Był laureatem Festiwalu Filmowym w Cannes dla najlepszego aktora za rolę w filmie Wong Kar-Wai ''Spragnieni miłości''.Tony Leung współpracował z Wong Kar Wai przy 7 filmach, a trzy z nich zostały oficjalnie wybrane do konkursu festiwalu w Cannes, w tym Happy Together (1997), In the Mood for Love (2000) i 2046 (2004). 
Początki
 Wczesne dzieciństwo Leunga nie  było łatwe ciagłe  przebywanie wśród  kłótni i sporów rodziców sprawiło iż stał się buntowniczym chłopcem , zachowanie Tony'ego zmieniło się, gdy jego ojciec opuścił rodzinę, gdy miał osiem lat. On i jego młodsza siostra zostali wychowani samodzielnie przez  matkę. Leung stał się małomównym, cichym dzieckiem. Powiedział, że jego doświadczenia z dzieciństwa utorowały mu drogę do kariery aktorskiej, która pozwala mu  otwarcie wyrażać swoje uczucia. Matka Tony'ego pracowała bardzo ciężko, aby opłacić jego szkołę ale i tak, musiał rzucić szkołę w wieku 15 lat z powodu trudności finansowych. Był dobrze wychowanym nastolatekiem bardzo związanym ze swoją matką. 
Telewizja
Mimo problemów Tony zdołał ukończyć studia, w między czasie pracując jako sprzedawca w sklepie warzywnym swego wuja czy w centrum handlowym w Hong Kongu, gdzie poznał aktora Stephena Chow, który wpłynął na jego decyzję o zostaniu aktorem stając się także jego bliskim przyjacielem. W 1982 roku przeszedł szkolenie w telewizji TVB . Ze względu na swój chłopięcy wygląd , TVB obsadził go jako gospodarz programu dla dzieci, 430 Space Shuttle .  W 1980 roku został uznany za jednego z pięciu " TVB Tygrysów " (pięć męskich gwiazd up-and- coming TV) wraz z Andy Lau, Felix Wong,  Leung zagrał w bardzo udanym serialu telewizyjnym" Podchorążych Policji "w 1984 r. (później nazwanego Police Cadet 84 , aby odróżnić go od kolejnych serii ).W tym  czasie poznał Maggie Cheung.Odtego czasu pracowali razem nad  Saga Yang (1985) , Dni naszego szaleństwa (1991 ) , Popioły czasu ( 1994) , In the Mood for Love (2000), Hero (2002), a 2046 ( 2005 ) .
Kariera  filmowa
Leung często współpracuje z reżyserem Wong Kar-wai i pojawił się w wielu jego filmach. Jego najbardziej znaczące role w filmach Wong Kar-Wai to :Chungking Express (1994) Happy Together (1997),  Spragnieni miłości (2000), za który otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora na festiwalu w Cannes.  Robert De Niro i Brad Pitt są wielbiciele jego twórczości.
 filmy z udziałem  Tony'ego
23.11.2013r
Kreator stron www - szybka strona internetowa