Thanaka –słynny birmański “makijaż”
Birmańczycy pokrywają sobie nią głównie policzki, a czasem  także nos i czoło. Niektórzy tajemniczą białą mazią pokrywają całą twarz, a nawet uszy i szyję. Jak widać w praktyce, technika stosowania thanaki zależy wyłącznie od fantazji osoby, która jej używa. Warstwa mazidła może być cieniutka i ledwo widoczna lub gruba, z widocznymi pęknięciami po wyschnięciu. Thanaka może być nakładana palcem lub pędzlem, w obu przypadkach na twarzy tworzą się różnego rodzaju smugi. Czasami, dla dodatkowej ozdoby twarzy, przy użyciu pasty tworzone są rysunki: liście, kwiaty, koła itp. Takie wzory, wyraźnie odznaczające się na tle skóry o ciemnej karnacji, są nie tylko oryginalne i ciekawe, ale także w pewien egzotyczny sposób atrakcyjne. Szczególnego uroku i orientalnego wdzięku dodają kobietom i dziewczynkom. 
Biało-żółta maź, którą Birmańczycy pokrywają sobie twarze, nosi nazwę thanakha lub thanaka. Jest to sproszkowane drewno drzew z gatunku Murraya lub Limonia acidissima mieszane z wodą. Aby drewno nadawało się do użycia i miało odpowiednie właściwości, roślina musi mieć co najmniej 35 lat.Thanakha nakładana jest na twarz w celu ochrony skóry przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym oraz wiatrem. Ponadto wybiela i wygładza skórę oraz dodaje jej blasku. Reguluje także wydzielanie sebum, w związku z czym jest dobrym środkiem na problemy z wypryskami. Mimo coraz większego dostępu do chemicznych kosmetyków, tradycja stosowania thanaki utrzymuje się w Birmie od 2 tysięcy lat. Co więcej, za sprawą mniejszości etnicznych takich jak np. Karen, rozprzestrzeniła się także w innych krajach m. in. w Tajlandii. Thanakę można kupić w formie gotowej do nałożenia. Sprzedawana jest w plastikowych pojemnikach, a dla zwiększenia atrakcyjności produktu dodaje się do niej wonne olejki, np. niezwykle popularny, jaśminowy. Inną opcją jest kupienie thanaki w bryłce, do której trzeba dodać trochę wody. Oczywiście thanakę można także przygotować samemu. Kupiony na targu kawałek odpowiedniej drewnianej gałęzi ściera się na specjalnej kamiennej płytce o okrągłym kształcie, nazywanej „kyauk pyin”, a do otrzymanego proszku dodaje się trochę wody. 
Estetyczne walory thanaki- Na twarz nakłada się wilgotną maź, która po pewnym czasie wysycha, tworząc pudrową warstwę. W tym czasie odczuwa się przyjemnie chłodzące działanie thanakhi.
Birmańczycy uważają, że thanakha dodaje im uroku i spełnia rolę makijażu stosowanego w innych krajach. Współcześnie to właśnie estetyczne walory są głównym powodem jej stosowania.
Rodzaje thanaki
Warto wiedzieć, że w różnych stanach Birmy stosowane są odmienne rodzaje thanaki np.: „Shwebo thanaka” w regionie Sagaing, „Taunggyi Maukme thanaka” na południu regionu Shan lub „Shinmadaung thanaka” w regionie Magwe. Limonia acidissima – cudowne lekarstwo. Niedojrzałe owoce tego drzewa są lekarstwem na biegunkę i czerwonkę. Dojrzałe owoce miażdży się i miesza z mlekiem kokosowym oraz cukrem palmowym, przygotowując w ten sposób napój lub lody. Wytwarza się z nich także dżemy oraz galaretki. Owoce zawierają węglowodany, białka, taniny, witaminę B, beta-karoten oraz niewielkie ilości witaminy C. Miazga z owoców bywa także stosowana jako lekarstwo na ugryzienia węży. Miazga ma także zastosowanie w kosmetyce jako mydło.Ze skórki owoców wyciskany jest olej, który stosuje się jako odżywkę do włosów.Wokół niedojrzałych nasion wytwarzana jest substancja mająca właściwości klejące. Wykorzystywano ją nie tylko jako klej w gospodarstwie domowym, ale także w budownictwie.
Drzewa Murraya
Również drewno z drzew Murraya ma pewne wyjątkowe właściwości. Obecny w roślinie alkaloid karbazol (czyli inaczej dibenzopirol, difenylenoimina, 9-azafluoren) C12H9N jest naturalnym środkiem owadobójczym. Ponadto liście gatunku Murraya koenigii dodaje się jako jeden ze składników do mieszanki curry. W medycynie ludowej rośliny te wykorzystywane są jako środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i ściągające. Stosuje się je także jako lek przeciwko dyzenterii (czyli czerwonce).
13.10.2014r.
Zapraszam do galerii
Kreator stron www - szybka strona internetowa