Teatr  wietnamski
W Wietnamie wyróżnia się kilka charakterystycznych form sztuki teatralnej. Poszczególne ich zasady, wytyczne i sceniczne tajemnice, przekazywane są ustnie z pokolenia na pokolenie.
Múa rối nước-  Jest to teatr lalek na wodzie – inscenizacja, którą spotkać możemy tylko w Wietnamie. Powstał w wietnamskich wsiach w delcie Rzeki Czerwonej. Aktorzy poruszają kukiełkami stojąc po pas w wodzie za specjalnym parawanem. Przedstawiane są sceny z życia wsi albo wątki historyczne. Lalki poruszają się na powierzchni wody, a spektakl rozgrywa się w promieniach zachodzącego słońca przy akompaniamencie melodyjnej muzyki.
Chèo-Najstarsza forma teatralna Wietnamu nazywa się Chèo. Za scenę dla Chèo służyło dawniej podwórze wspólnego domu we wsi. Występowały na nim amatorskie albo półprofesjonalne zespoły. Teatr Chèo wykorzystuje ludowe melodie i tańce. Orkiestra towarzysząca przedstawieniu gra na ludowych instrumentach. Treść sztuki stanowią wątki opowieści ludowych i tematy popularnych poematów. Również dzisiaj teatr Chèo zajmuje ważne miejsce w życiu kulturalnym wietnamskiej wsi.
Tuồng- czyli klasyczna opera wietnamska, jest odmianą chińskiej opery, której zadaniem było zapewnianie rozrywki na cesarskim dworze albo na terenie posiadłości wielkich feudałów. Tuồng jest połączeniem muzyki, pantomimy, poezji, akrobatyki i szermierki. Na scenie nie ma ani dekoracji, ani nawet kurtyny. Nie są również określone miejsce i czas akcji – aktor musi wszystko wyrazić swoją grą. Tematem przedstawienia jest zwykle jakieś wydarzenie historyczne albo konfucjańskie przemyślenia na temat relacji między monarchą i poddanymi.
Cải lương- pojawił się na początku XX w. jako nowoczesna mieszanina zachodniego teatru słowa z tradycyjnym stylem wietnamskim. Dzieje historycznych lub współczesnych bohaterów przedstawiane są za pośrednictwem nowoczesnych środków, przy akompaniamencie takich instrumentów, jak keyboard, elektryczna gitara i perkusja. Nowością w tej formie teatru jest m.in. pojawienie się dekoracji, kurtyny i sceny, zaś gra aktorów jest bardziej realistyczna niż miało to miejsce w teatrze tradycyjnym.
Fragment  teatru Múa rối nước
Zapraszam do galerii
25.08.2014r.
Kreator stron www - szybka strona internetowa