Tar0ko
To jeden z siedmiu parków narodowych na Tajwanie. Nazwa wzięła się od przepięknego Wąwozu Taroko, który jest także sybolem Parku. Został ustanowiony jako Tsugitaka-Taroko National Park (Tsugitaka Taroko kokuritsu kōen) 12 grudnia 1937 roku, kiedy to Tajwan był jeszcze częścią Cesarstwa Japońskiego. Po klęsce Imperium Japońskiego w II Wojnie Światowej, kiedy to kontrolę nad Tajwanem przejęła Chińska Republika Ludowa, 15 sierpnia 1945 zlikwidowano Park jako instytucję. 28 listopada 1986 roku Park Narodowy ponownie zaczął funkcjonować. Nazwa Taroko znaczy wspaniały i piękny. Legenda mówi, że dawno temu, kiedy jeden z członków plemienia Truku wychodząc z wąwozu zobaczył lazur Pacyfiku wśród wysokich zboczy wzgórz wykrzyknął na ten widok "Taroko".
Taroko to cały, ogromny park narodowy, lecz jego sercem i esencją jest około 20 kilometrowy wąwóz. Pionowa, kilkusetmetrowa ściana gór, robiąca oszałamiające wrażenie. Płynąca w dole rzeka wijąc się i zakręcając, ukazuje kolejne bajkowe widoki. A to wiszące skały – i drobną tropinkę po której szlak prowadzi. A to wielki ekran skalny. A to z kolei panoramę zawieszonych nad urwistą przepaścią mostów linowych. Wąwóz Taroko i okolice to miejsce występowania dużej ilości marmuru - stąd jego druga nazwa - Wąwóz Marmurowy. Skały, które widzimy obecnie osadziły się w procesie sedymentacji 200 milionów lat temu na dnie oceanu. Najpierw utworzyły się wapienie a 100 milionów lat temu kiedy płyty: Morza Filipińskiego i euroazjatycka zaczęły nacierać na siebie z większą siłą z wapieni powstał marmur. Odbywało się to z taką siłą, że powstałe skały zostały wypiętrzone ponad wody oceanu, gdzie widzimy je dzisiaj. Zresztą i obecnie góry "rosną" około pół centymetra rocznie. Sam Wąwóz został wyryty w marmurze przez potężną siłę górskiej rzeki Liwu.
W Wąwozie znajdują się również pokłady jadeitu. Jest to jadeit typowy tylko dla Tajwanu.Góry można podziwiać przejeżdżając przez Park samochodem, rowerem ale także podczas spływów kajakowych, które organizowane są w miesiącach letnich. Najbardziej popularne miejsca w Parku to:Tunel dziewięciu zakrętów, Sanktuarium Wiecznego Żródła, Jaskółcza Grota, Most Dobrej Matki
Park Narodowy Taroko
5.08.2015r.
Kreator stron www - szybka strona internetowa