Bandō Tamasaburō V  五代目坂東玉三郎
Bando  Tamasaburo V naprawdę nazywa się  Morita Shin'ichi urodził się 25 kwietnia 1950r. w Tokio.  W grudniu 1957r. ma ​​swój pierwszy występ na scenie, w ANA Hall, gdzie otrzymuje nazwę Bando Kinoji i odgrywa rolę Kotaro w dramacie "Terakoya".W czerwcu 1964 r. przyjmuje nazwę Bando Tamasaburo V w Kabukiza, grając role Otama i Omiyo w dramatach "Shinju Yai ha Kori no Tsuitachi" i "Hachidaime Ichikawa Danjûrô". Rok 1967 -styczeń wzbudza ożywienie w Teatrze Narodowym "Narukami fudo Kitayama Zakura"; Tamasaburo odgrywa rolę harukaze siostry Nishiki-no-Mae, a w marcu tego samego roku zachwyca w arcydziele Tsuruya Namboku IV w "Sakura Hime Azuma Bunshô", który jest nadzorowany przez Gunji Masakatsu; Tamasaburo odgrywa rolę Shiragiku Maru .Maj 1968r. Teatr Narodowy "Ura Omote Sendai Hagi"; aktor  odgrywa rolę Matsushima. Wrzesień 1970r. duet Ebizo / Tamasaburo gra razem po raz pierwszy w roli niegodziwego kapłana i księżniczki Taema w klasycznej "Narukami", który odbywa się w Kabukiza.
Kwiecień 1971r. gra w Teatrze Narodowym w dramacie Nagawa Shimesuke Sumidagawa Gonichi "nie Omokage";  gra rolę księżniczki Nowake, a w czerwcu tegoż roku pojawia się w dramacie w Shimbashi Embujô  "Banshu Sarayashiki";  odgrywa rolę Okiku. 28 marca 1975r. umiera  jego  adopcyjny ojciec Morita Kanya XIV . Czerwiec 1975 r.Tamasaburo gra po raz pierwszy wielką rolę księżniczki Sakury w Tsuruya Namboku IV arcydzieło "Sakura Hime Azuma Bunshô", która odbywa się w Shimbashi Embujô. Jego partnerami scenicznymi w roli Siegen i Gonsuke są Ichikawa Ebizo X i Kataoka Takao. Październik 1977r. kreuje  po raz pierwszy  trudną rolę księżniczki Yuki w  "Kinkakuji", która odbywa się w Shimbashi Embujô. Jest na scenie wraz z Nakamura Tomijûrô V (Daizen) i Ichikawa Ebizo X (Tokichi).
Grudzień 1977r. Tamasaburo gra po raz pierwszy w roli księżniczki Tomi w dramacie Izumi Kyoka w "Tenshu Monogatari", który wystawił w  Nissay Theatre; rolę Shonosuke odgrywa Misawa Shingo. Lato 1985r. Wycieczka do USA; artysta odgrywa rolę Teruha, Kasane i księżniczki Sakura w "Shibaraku", "Kasane" i "Sakurahime Azuma Bunshô", które świętuje  Shumei w USA od Ichikawa Danjûrô XII. Czerwiec 1986: Tamasaburo i Kataoka Takao,  są bardzo popularni i  tworzą udany duet, grają razem w Paryżu , w klasycznym "Narukami"; Kataoka Takao odgrywa rolę Narukami  i księżniczkę Taeme. Czerwiec 1989r. gra w dramacie "Kaidan Botan Doro"   Tamasaburo odgrywa role Otsuyu, ducha Otsuyu i żonę Tomozô za Omine.
Wrzesień 1995 r. pierwsze wydanie w Japonii w filmowej wersji dramatu Izumi Kyoka w " Tenshu Monogatari w którym aktor gra rolę księżniczki Tomi . W pażdzierniku 1996r.Yo- Yo Ma i Tamasaburo połączyli talenty by stworzyć emocjonalny  taniec do muzyki  JS Bacha . Spektakl został sfilmowany i wydany na wideo / DVD . Styczeń 1997 r. Tamasaburo gra po raz pierwszy prestiżową rolę Akoya kurtyzany w spektaklu " Dan no Ura Kabuto Gunki ". Czerwiec 2000 r. Pierwsze wydanie specjalnej wystawy w Kioto w Minamiza dla duetu Bando Tamasaburo i Ichikawa Shinnosuke . Aktorzy występują razem w tańcu " Iro Moyo Chotto Karimame ". Luty 2001 r. artysta gra po raz pierwszy rolę Tomoe Gozen w parodii " Onna Shibaraku " .Październik 2001 Bando odgrywa role kurtyzany Yugiri i pielęgniarki Masaoka w sztukach " Yoshidaya " i " Meiboku Sendai Hagi " , które są wykonywane na Kabukiza . Bierze także udział w specjalnej BESETO hotelu, tradycyjne występy z Chin, Korei i Japonii. Maj 2006 r. Premiera w Teatrze Publicznym w  Setagaya z " Amaterasu ".
Bando Tamasaburo w Kurokami
Niestety jego twórczość sceniczną mogłam zobaczyć tylko na You Tube ,ale myślę że wart zobaczyć mnie wprawił w zachwyt- mam ogromny szacunek dla tego artysty. Poniżej  zamieszczam filmik w którym Tamasaburo opowiada o swoim życiu i pracy.
Zapraszam  do galerii
9.10.2013r.
Kreator stron www - szybka strona internetowa