Sztuka współczesna Birmy
Współczesna sztuka jest nierozerwalnie związana z tradycjami tego kraju. Jedni artyści czerpią inspirację z codziennego życia, inni w bardzo subtelny sposób chcą pokazać cierpienie ludzkie w kontekście ogólnoświatowych konfliktów. Jedne z najwcześniejszych zagranicznych wystaw birmańskich malarzy odbyły się w 1920 roku w Londynie. Można było wówczas oglądać prace Ba Nyan i Ba Zaw. Inne prace birmańskich artystów pojawiły się na międzynarodowym rynku dopiero we wczesnych latach 90. Świat ujrzał wówczas dzieła takich artystów, jak: Min Wae Aung, Lun Gywe, Aung Myint, Win Pe Myint, Soe Moe czy Aye Ko. Współcześnie najbardziej znanym artystą z Myanmaru jest 51-letni Min Wae Aung. Jego dzieła sprzedawane są na aukcjach nawet za 20 tysięcy dolarów!
Reprodukcje jego prac, w szczególności mnichów i mniszek z parasolami, można obecnie kupić praktycznie obok każdej większej świątyni w całym kraju. Wielu turystów kupując te obrazy nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, kto jest ich pierwotnym twórcą.
Wielu myanmarskich artystów uważa, że rok 1993 był rokiem przełomowym dla birmańskiej sztuki. Wówczas to w Singapurze odbyła się wystawa malarska, która niejako otworzyła birmańskim artystom drzwi do światowej sztuki. Artyści z Birmy zaczęli być doceniani nagrodami i wyróżnieniami. Jednym z nich jest Chan Aye, który w 2002 roku w Indonezji (na Bali) otrzymał główną nagrodę pieniężną podczas Asean Art Awards. W 2004 roku w Bankoku oraz Chiang Mai (Tajlandia) odbyła się międzynarodowa wystawa pod tytułem „Jestem jeden na świecie”. Na wystawie tej pojawiły się prace 60 artystów, w tym Aye Ko, 48-letniego Birmańczyka. Jego prace są buntem przeciwko globalizacji i cierpieniu ludzkiemu. Aye Ko jest samoukiem. Jego dzieła są wielowymiarowe i abstrakcyjne. Ich charakterystyczną cechą jest uwidocznienie bardzo wyraźnego związku artysty z naturą. Obrazy Aye Ko można obecnie oglądać w galeriach w USA, Niemczech, Belgii, Singapurze, Japonii, Malezji, Korei, Tajlandii, Tajwanie i oczywiście w Myanmarze (w Muzeum Sztuki Współczesnej). Obecnie wystawy malarskie odbywają się systematycznie i co roku można przeczytać o kolejnym projekcie angażującym kolejne pokolenia artystów. W 2009 roku w Kyoto odbyła się wystawa sztuki, na której swoje prace pokazali Harn Lay, Yei Myint oraz Kaung Su.
Większość nowoczesnych artystów z Birmy nie ogranicza się jedynie do malarstwa. Bardzo modny wśród nich jest performace łączący elementy teatru, rzeźby i malarstwa. W wystąpieniu takim zawsze główną rolę odgrywa sam artysta. Do najpopularniejszych artystów, którzy w ten sposób przekazują szerokiemu gronu widzów swoje idee można zaliczyć: Aung Ko, Moe Satt, Mrat Lunn Htwann i Nyan Lin Htet. Mimo iż artyści są mniej cenzurowani przez rząd niż pisarze, to jednak władza ma duży wpływ na ich ostateczny przekaz. Sztuka nie zna granic, jest uniwersalnym językiem i jak wiadomo z historii innych krajów, potrafi oprzeć się nawet najostrzejszemu reżimowi. Wielu renomowanych malarzy ma swoje strony internetowe, na których można podziwiać ich dzieła oraz obejrzeć filmiki z przedstawień.
7.10.2014r.
Kreator stron www - szybka strona internetowa