Sylwester  i  Nowy  Rok w  Tajlandii
Sylwestra świętuje się w Tajlandii 31 grudnia, podobnie jak w wielu innych krajach na świecie. Wydarzenie to jest obchodzone nie zwykle hucznie. Największe święto odbywa się oczywiście w stolicy Tajlandii, czyli w Bangkoku. Uroczystości mają miejsce w kilku różnych miejscach stolicy, natomiast najchętniej uczęszczane są uroczystości na placu przy centrum handlowym Central Wordl. Popularne są także uroczystości na znanym pływającym targu o nazwie Bang Nam Pheung. Natomiast w miejscowości Pattaya uroczystości sylwestrowe zaczynają się już 25 grudnia i trwają do 1 stycznia. W tym czasie w miejscowości tej odbywają się pokazy fajerwerków, koncerty, parady, a także pokazy kuchni azjatyckiej i tradycyjnego rzemiosła tajskiego. Jest to bardzo ciekawe wydarzenie. Podczas Sylwestra w niektórych miejscowościach Tajowie puszczają w niebo własnoręcznie wykonane lampiony. O północy tradycyjnie w niebo wystrzeliwane są kolorowe fajerwerki. W Tajlandii obchodzony jest także chiński oraz tajski Nowy Rok.
Tajski Nowy Rok
 Obchodzony jest niezwykle hucznie  na terenie całego kraju. To słynne święto, podczas którego wszyscy oblewają się wodą na szczęście, jest wspaniałą atrakcją nie tylko dla samych mieszkańców Tajlandii, ale także dla przybywających tu tłumnie turystów. Zupełnie inaczej niż w Europie...Tajski Nowy Rok -Songkarn to święto rozpoczynające się wraz z chwilą przejścia słońca ze znaku Ryb do znaku Barana, co jednocześnie oznacza  symboliczne wkroczenie w Nowy Rok. Słowo „Songkran” oznacza „ruch” lub „zmianę miejsca”, co nawiązuje do zmiany położenia słońca. Sonkran trwa zwykle przez trzy dni: 13, 14 i 15 kwietnia. Jest to także niezwykle ważne święto rodzinne. Wielu Tajów powraca w tym czasie w swe rodzinne strony, aby wraz z bliskimi świętować ten szczególny czas.
Nowy Rok jest  świętem ogólnokrajowym, a najhuczniej obchodzi się je w  miejscowościach:
Bangkok
W Bangkoku, na największych ulicach i w najbardziej uczęszczanych punktach miasta, m. in.: Ratchadamnoen Avenue, Khao San Road, Phra Athit, Road, Bang Lamphu, Santi Chai Park i Sanam Luang, niezwykle ochoczo kultywuje się zwyczaj oblewania wodą na znak oczyszczenia, następującego  wraz z Nowym Rokiem.

Nakhon Si Thammarat


W prowincji Nakhon Si Thammarat obchody Nowego Roku zbliżone są do tradycji indyjskiej. Uroczystość urozmaicają występy teatralne, koncerty, wyprzedaże antyków oraz pokazy związane z symboliką światła i dźwięku.

Chiang Mai

Chiang Mai, zwane „Różą Północy”, słynie z najwspanialszych obchodów uroczystości Songkran w całej Tajlandii. Można wówczas wziąć udział we wspaniałych procesjach z posągiem Buddy, zapoznać się z obyczajem składania ofiar mnichom (głównie jedzenia), wszelkimi szczegółami dotyczącymi buddyjskiego rytuału oczyszczenia i uzyskania błogosławieństwa oraz z najpiękniejszymi tradycjami ludu Lanna. Zmęczeni świętowaniem chętnie skosztują specjałów północnej kuchni.
Ważnym elementem noworocznych uroczystości jest błogosławieństwo mnichów

Phra Nakhon Si Ayutthaya

W tym rejonie największy nacisk kładzie się na rytuały składania ofiar i czynienia jałmużny. Poza tym dokonuje się symbolicznego uwolnienia zwierząt, głównie ryb i ptaków dla zapewnienia pomyślności karmy, czyli „przeznaczenia”. Niesamowitym widokiem będzie z pewnością noworoczna procesja z udziałem słoni.

Chon Buri

Podczas uroczystości odbywającej się na wybrzeżu Bang Saen, zaproszeni z różnych świątyń mnisi symbolicznie skrapiają wodą gospodarstwa domowe mieszkańców prowincji. Owo błogosławieństwo zapewnia pomyślność na przyszłość. Poza tym podniosłym rytuałem, omawiane święto wiąże się z przeróżnymi ludowymi i sportowymi imprezami, a także wyborami Miss Songkran.

Phuket

Noworoczny festiwal w Puket odbywa się w pięknej scenerii Patong Beach. Z racji, iż jest to miejscowość przede wszystkim turystyczna, odchodzi się tu od zwyczaju skrapiania wodą mieszkań, gdyż pojawia się problem hoteli. W zamian za to obyczaj oblewania się wodą kultywowany jest przez cały dzień na gorącej plaży, co niesie ze sobą dwie korzyści: symboliczne „oczyszczenie” i zapewnienie pomyślności oraz skuteczne zwalczanie upału.
Pī h̄ım̀ mī khwām s̄uk̄h !
29.12.2013r.
Kreator stron www - szybka strona internetowa