Święta i  festiwale w Wietnamie
Jedną z osobliwości życia w Wietnamie, zwłaszcza w rejonach wiejskich, są liczne festiwale. Niektóre z nich mają wielowiekową tradycję i sięgają korzeniami tysiąca lat, inne pojawiły się stosunkowo niedawno.Wietnamskie festiwale mogą mieć przeróżną tematykę: znane są festiwale morskie, festiwale poświęcone danemu owocowi lub świątyni, walki byków czy wyścigi na słoniach. Większość uroczystości ma charakter lokalny, duże imprezy o zasięgu ogólnokrajowym odbywają się stosunkowo rzadko.
Do najhuczniej obchodzonych wietnamskich świąt należą:
Święto Tet . W Wietnamie Nowy Rok nosi nazwę Tet, czyli spojenie bambusowej łodygi, które symbolizuje kolejny etap życia. Data święta jest ruchoma, ponieważ wyznaczana jest na podstawie kalendarza księżycowego. Obecnie został on wyparty przez kalendarz gregoriański, jednak w dawnych czasach regulował prace na polach uprawnych, a więc również czas wolny: świąt i festiwali. Główne obchody Tet rozpoczynają się w pierwszy nów, który wypada między dziesiątym stycznia, a połową lutego. Trzydziestego dnia dwunastego miesiąca lunarnego, zaraz po zmroku ulice pustoszeją, ponieważ wszyscy przygotowują się do "an Tet", czyli jedzenia ostatniej kolacji w roku. Jest to wyjątkowy czas zjednoczenia nie tylko rodzin, ale również spotkania ze zmarłymi, dlatego najpierw zostają złożone ofiary na ołtarzu przodków. Dary mogą się różnić w zależności od regionu zamieszkania, zamożności rodziny czy upodobań przodków, jednak zwykle gospodarz zapala kadzidła, stawia kieliszki z alkoholem, czarki z herbatą, świeże kwiaty i miskę z wodą. Różnice w tradycji noworocznej między mieszkańcami północnej i południowej części Wietnamu, szczególnie widoczne są w przygotowywaniu talerza z pięcioma owocami, który stawiany jest na ołtarzu przodków. Poza funkcją dekoracyjną, reprezentuje on koncepcję taoistyczną, według której świat składa się z pięciu elementów: metalu, drewna, wody, ognia i ziemi. W wierzeniach ludowych dar ten ma również formę dziękczynienia za udane plony i zapewnienia sobie zamożności na nadchodzący rok. Symbolika tego daru, kryje się też w grze słów - nazwy owoców tworzą zdanie "modlić się, aby zapewnić rodzinie wszystkiego pod dostatkiem w nowym roku". Talerz z owocami, ułożonymi piramidalnie, zawiera zwykle od pięciu do ośmiu ich rodzajów: kiść bananów, grejpfruty pomelo, cytrusy "dłoń Buddy" i tanżeryny, limonki, pomarańcze, jabłka lub persymony. Współcześnie możliwe są pewne odstępstwa od tradycji, takie jak złożenie w ofierze kokosów czy arbuzów, przystrojenie ich kwiatami czy kolorowymi lampkami elektrycznymi. Zwykle na północy Wietnamu talerz z owocami jest skromniejszy niż na południu, ze względu na mniejszą ilość owoców dostępnych zimą.
Po złożeniu darów rodzina rozpoczyna świąteczny posiłek. Wśród noworocznych potraw nie może zabraknąć banh chung - gotowanego w liściach dong, ciasta z kleistego ryżu, wypełnionego farszem z fasoli i tłustego wieprzowego mięsa. Przygotowanie tego specjału zabiera domownikom wiele godzin, dlatego czas ten spędzają na opowiadaniu legend i rodzinnych historii. Podczas kolacji podawane są także inne tradycyjne potrawy, m.in.: ryż barwiony na czerwono, szynka zawinięta w liście bananowca oraz marynowane szalotki.
Przed północą domownicy zbierają się przed ołtarzem Władcy Niebios. Po złożeniu ofiar i zapaleniu kadzideł, wszyscy z niecierpliwością czekają, aż niebo rozświetli się fajerwerkami, które przeganiają demony, szczególnie chętnie pojawiające się na ziemi w ostatnią noc roku. Demony zresztą nie tylko boją się hałasu sztucznych ogni, ale również czerwonego koloru, dlatego domy przystrajane są łańcuchami z papryki chilli, a na zielonych gałęziach noworocznych zawiązuje się czerwone wstążki. Po północy gospodarz rozpala ognisko, na którym spalane są papierowe pieniądze, zapewniające łaskę bogów. Ponieważ w Wietnamie nie obchodzi się urodzin, Tet to szczególny czas dla dzieci. Dostają w prezencie czerwone koperty z pieniędzmi oraz słodycze i kandyzowane owoce. Obchody Nowego Roku trwają przez trzy dni, podczas których trzeba przestrzegać dwóch zakazów: sprzątania oraz prowadzenia sporów. Pierwszy zwyczaj związany jest z legendą o kupcu, który przygarnął biedną sierotę. Od tego dnia zaczął osiągać same sukcesy i szybko wzbogacił się. Jednak pewnego dnia, podczas Tet, dziewczyna sprzątając stłukła cenną wazę. Obawiając się kary schowała się za śmieciami na podwórzu. Kupiec, który stał się okrutnikiem, odkąd się wzbogacił, długo szukał dziewczyny, chcąc zbić ją miotłą. W końcu poddał się i zmiótł resztki wazy wraz ze śmieciami na pole. Dziewczyna nie odnalazła się, a kupiec szybko stał się biedny, ponieważ "wymiótł" Boginię Szczęścia ze swojego domu. Drugi zakaz przestrzegany przez Wietnamczyków podczas pierwszych dni Nowego Roku dotyczy kłótni. Wszelkie spory między członkami rodziny i sąsiadami zostają zażegnane, ponieważ to, co wydarzy się podczas pierwszych dni, będzie miało miejsce przez następnych dwanaście miesięcy.Pierwszy dzień nowego roku przeznaczony jest na rodzinne spotkania, podczas których wspólnie się ucztuje. Domownicy wstają wcześnie rano, aby przygotować się na nadejście gości. W zależności od tego, kto przestąpi próg domu, może wnieść do niego przychylność bogów, albo ich niełaskę. Podczas noworocznych spotkań Wietnamczycy życzą sobie najczęściej pomyślności, dostatku i długowieczności, ale tradycyjne życzenia brzmią "syna na początek roku, córki na koniec". Ci, którzy nadal nie są pewni jaki los spotka ich w najbliższym czasie udają się do pagód i świątyń, aby wywróżyć sobie szczęście lub zakupić noworoczne życzenia wypisane na czerwonym papierze. Drugi dzień zwykle spędzany jest z przyjaciółmi, a trzeci z nauczycielami, którzy w Wietnamie cieszą się dużym szacunkiem.  Tet symbolizuje w kulturze wietnamskiej nie tylko przemianę pór roku, ale również odnowę wewnętrzną, relacji z bliskimi oraz fizyczne oczyszczenie i regenerację.
Święto Królów Hung To niezwykłe święto rozpoczyna się zwykle dziesiątego dnia trzeciego miesiąca księżycowego (czyli w okolicach kwietnia) i trwa przez cały tydzień. Królowie Hùng są uważani w Wietnamie za założycieli państwa Văn Lang – pierwszego państwa narodu Wietów, które istniało w epoce brązu ok. 2000 lat p.n.e. Legendarni bohaterowie Wietnamu zajmują ważne miejsce w historii kraju. Święto rozpoczyna się uroczystym rytuałem składania ofiar. Wśród darów przekazywanych duchom królów Hùng znajdują się specjalne nadziewane ciasta: Bánh chưng - kwadratowe, jak na święto Tết i Bánh giầy – okrągłe. Po rytualnej ofierze następuje uroczysta procesja z udziałem mieszkańców okolicznych wsi. Oprócz uroczystej części obchodów organizowane są też występy ludowych zespołów, różne zawody i konkursy.
Inne ważne święta:
3 II - Dzień utworzenia Komunistycznej Partii Wietnamu – 
jest to partia rządząca krajem, a zarazem jedyna legalna partia polityczna,
30 IV - Dzień Zwycięstwa – rocznica wyzwolenia Sajgonu (30 kwietnia 1975),
1 V - Święto Pracy
7 VI - Dzień Narodzin Buddy
27 VII - Dzień Pamięci poległych za wolność Wietnamu
2 IX - Dzień Niepodległości
Festiwal Perfumowej Pagody
15.08.2014r
Kreator stron www - szybka strona internetowa