Święta  Bożego  Narodzenia w  Japonii
Kurisumasu omedetou! Shinen omedetou czyli  Boże Narodzenie w Japonii. W grudniu w Kraju Kwitnącej Wiśni odbywa się wiele świąt związanych z kultem shintoistycznym. Na przykład 23 grudnia Japończycy obchodzą urodziny obecnego cesarza. Boże Narodzenie obchodzone jest w całym kraju, choć chrześcijanie stanowią tu zaledwie 2% społeczeństwa i tylko dla nich jest to święto religijne. Tradycja bożonarodzeniowa pojawiła się wraz z przybyciem misjonarzy w XVI w., a rozkwitła po II wojnie światowej, kiedy to kraj był okupowany przez Amerykanów. Coraz częściej na ulicach japońskich miast można zauważyć ustrojone choinki i przyozdobione świecidełkami witryny sklepowe. Niemałą rolę w tym wszystkim odgrywają kolorowe żurawie, będące symbolem pokoju i długowieczności. Stworzenie takiego origami z żurawiem zajmują się dzieci. W Japonii Kurimasu ( z ang. Christmas) przyjęło się jako dzień Walentynek. Niemal powszechnym zwyczajem jest zapraszanie ukochanej osoby do wytwornej restauracji na romantyczna kolację.
Zakupy
Pierwsze tradycje świąteczne przejęte od Holendrów (którzy jako jedni z pierwszych cudzoziemców pojawili się na wyspach), a potem od Amerykanów w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci zostały zmienione i przystosowane do tutejszych potrzeb. Okres poprzedzający Boże Narodzenie to przede wszystkim ogromy festiwal zakupów i japońskich tradycyjnych przyjęć "Bounenkai" organizowanych pod koniec roku. Zbliżająca się Gwiazdka jest  widoczna w witrynach sklepowych już od listopada. O białych świętach mogą mówić mieszkańcy Hokkaido i północnego Honshiu, reszta zaś może jedynie o nim pomarzyć, dlatego pojawiają się tony sztucznego śniegu i bogato ubrane, sztuczne oczywiście choinki. Wydarzeniami estetycznymi stają się tzw. iluminacje - czyli fantazyjne instalacje odpowiednio oświetlonych punktów w mieście. - W każdym kącie słyszy się głównie pochodzące ze Stanów Zjednoczonych świąteczne hity. W sklepach towary pojawiają się w świątecznych opakowaniach, powstają świąteczne reklamy, zaś poinsettie (gwiazdy Betlejemskie), i tu uważane za Bożonarodzeniowe kwiaty, ustawiane są obok tradycyjnych wieńców i ozdób na Nowy Rok. Dla  tych, którym nie starcza czasu na wyszukiwanie prezentów, gotowe są wielkie skarpety ze słodkimi prezentami dla najmłodszych. W niewielu rodzinach dzieci otrzymują inne prezenty, a jeśli już, to w rodzinach głównie młodej generacji.
Kurinmasu Keeki
Ukoronowaniem przedświątecznych przygotowań jest Wigilia. Na ulicach Japonii pojawia się mnóstwo trzymających się za ręce par (to widok niecodzienny, ponieważ Japończycy, zwłaszcza starej daty, nie zwykli tak otwarcie okazywać sobie uczuć). - Dwudziesty czwarty grudnia przypomina Święto Zakochanych. Bardzo duże znaczenie ma  "Christmas Cake" -
Bożonarodzeniowe ciasto - zwyczaj znany jedynie na wyspach. Większość rodzin kupuje takie ciasta. Zakupu dokonuje się w cukierni, po wcześniejszym zamówieniu. Kolorowe reklamy ciasta widać już na miesiąc przed 24 grudnia. Mniej wybredni wybierają coś z katalogu słodkości oferowanego przez sieci "convenience store". Natomiast co odważniejsi i bieglejsi w sztuce kulinarnej próbują piec samodzielnie. Nie muszą przy tym zbytnio się natrudzić. Dla nich przygotowano specjalne łatwe ciasta w proszku, gotowe kremy w tubach i ozdoby: cukrowe figurki aniołków, choinek, jemioły, czekoladowe chatki i napisy na wierzch. Nie ma
określonego gatunku ciasta. Są to pochodzące z Francji sękacze, torty z bitą śmietaną, torty czekoladowe i serniki. Wszystkie przepięknie ozdobione, bo, jak tutaj się mówi, "Japończyk je oczami": wygląd i sposób podania jest ważniejszy od smaku. - Najlepiej, gdy ciasto ozdobione jest truskawkami, to jest w dobrym tonie.
Hotei-osho
  Japończycy  mają buddyjskiego mnicha zwanego Hotei - Osho , który działa jak Święty  Mikołaj. On przynosi prezenty do każdego domu i pozostawia je dla dzieci. Niektórzy uważają, że ma oczy z tyłu głowy , więc dzieci starają się dobrze zachowywać jak on jest w pobliżu. Większość dzieci nie lubi Hotei-osho wolą odbierać swoje prezenty od Mikołaja który w tradycyjnych  czerwonych  szatach przechadza się po ulicach Japonii .
Kolędy też stały się częścią tradycji
6.12.2013r.
Kreator stron www - szybka strona internetowa