Świątynia  w  jaskini
W starożytnym mieście Phetchaburi w Tajlandii, które znajduje się około 40 kilometrów na północ od Cha-Am, jest wiele atrakcji turystycznych. jedną z nich  jest starożytna jaskinia naciekowa Tham Khao Luang, w której znajduje się świątynia, wzniesiona tysiące lat temu. Obecnie jest także cmentarzem dla świętych mnichów. Aby  wejść do świątyni trzeba pokonać szerokie kamienne schody, już przy wejściu można natknąć się na piękne złocone posągi Buddy. Z sufitu zwisają niezliczone ilości nietoperzy. Zaraz po wejściu do jaskini można zobaczyć fantastyczny pokaz świetlny. W suficie jest duży okrągły otwór, przez który słońce świeci przez cały dzień.
W zależności od położenia słońca , posągi Buddy  lśnią w różnych odcieniach.Poszczególne pokoje w jaskini są częściowo sztuczne oświetlane.W jednej jaskini znajduje się Leżący  Budda . Ma on około 15 metrów długości, opierając się na skałach połyskuje w sztucznych światłach. Tuż obok leżącego Buddy, znajduje się inny  naciek pokój -jaskinia, która ma złamany sufit. W tym pokoju jest cmentarz  trzech świętych mnichów i wielu złotych figur Buddy.
Poza Buddą można znaleźć także w wielu świątyniach posągi Ruesi. Ruesi był starym  pustelnikiem, który według legendy, odkrył i rozwinął medycynie, tajski masaż, akupresurę, świętą sztukę magii Sak Yant oraz tatuaże .W imponującej jaskini naciekowej w Phetchaburi są także kamienie uformowane przez mnichów.
Tworzenie kamieni Zen jest bardzo czasochłonne i wymaga pełnej koncentracji. Dla mnichów to dobre ćwiczenie dla medytacji i koncentracji. Przez otwarte wrota jaskini  czasami bardziej, a czasami mniej światła przechodzi i rozświetla  stos kamieni na różne sposoby.

W dużym holu wejściowym jaskini naciekowej są wiele mniejsze figurki Buddy i około 4-metrowy posąg Buddy . Przed nim znajduje się ołtarz wzniesiony na którym można znaleźć chińskie pałeczki Oracle i wiele kadzidełek .
Promienie światła przenikające przez skały w połączeniu z zapachem kadzidełek sprawia że to wyjątkowe miejsce zostaje w pamięci na zawsze.
30.11.2013r.
Kreator stron www - szybka strona internetowa