Świątynia  Konfucjusza
Świątynia Konfucjusza w Tajpej- znajduje się w dzielnicy Datong w Tajpej na Tajwanie.
Wzniesiona w 1879 roku, pod względem architektonicznym wzorowana jest na świątyni w Qufu. Pierwotne zabudowania zostały zdewastowane przez wojska japońskie podczas wojny chińsko-japońskiej w latach 1894-1895 i rozebrane w 1907 roku. Stojąca obecnie świątynia jest efektem dokonanej w 1925 roku rekonstrukcji. Świątynia, podobnie jak inne miejsca kultu poświęcone Konfucjuszowi, charakteryzuje się daleko posuniętą prostotą: brak w niej wymyślnych zdobień, rzeźb, obrazów czy inskrypcji. Najważniejszym obiektem jest znajdująca się w głównym pawilonie czarna stela z wyrytą na złoto sentencją Edukacja bez dyskryminacji .
Świątynia Konfucjusza zbudowana została ona w roku 1879 w tradycyjnym dla tej religii, skromnym stylu, z minimalnymi zdobieniami w rodzaju rzeźb, malowideł, czy inskrypcji. Co nie oznacza, że ich w ogóle nie ma. Główny budynek na dziedzińcu otoczonym podcieniami, to typowa chińska pagoda. Z podwójnym dachem krytym czerwoną półokrągłą dachówką ze skromnymi ozdobami – jak zwykle dominującymi smokami – na jego górnej krawędzi i ostrych, wywiniętych trochę do góry zakończeniach. Frontonem wspartym na sześciu kolumnach, w tym tylko dwu bardzo ozdobnych, pokrytych głębokimi rzeźbami w kamieniu . 
Świątynię otaczają parterowe budynki w tym samym stylu. Ze szpiczasto zakończonymi, zdobionymi dachami oraz podcieniami wspartymi na prostych, o kwadratowym przekroju słupach. W jednej z takich galerii wisi na pomalowanej na czerwono konstrukcji duży, podłużny, skromnie ale ładnie zdobiony mosiężny dzwon. W świątyni Konfucjusza są niemal wyłącznie turyści. Wierni zaglądają do niej rzadko. Ożywa ona praktycznie tylko raz w roku. 28 września, w Dniu Konfucjusza, określanym też jako Dzień Nauczyciela. Wówczas w świątyni odbywa się Festiwal Konfucjański. Plac przed główną świątynią, jej podcienia, a także otaczających ją budynków tego zespołu architektonicznego, wypełniają tłumy odświętnie ubranych ludzi.
1.11.2013r.
Zapraszam do galerii
Kreator stron www - szybka strona internetowa