Świątynia  Bao'an
Świątynia Bao’an– znajduje się w dzielnicy Datong w Tajpej na Tajwanie, nieopodal świątyni Konfucjusza. Głównymi bóstwami czczonymi w świątyni są Baosheng, Shennong, Czarny Tygrys i 36 Niebiańskich Urzędników. Świątynię wznieśli w 1804 roku, na miejscu wcześniejszej drewnianej budowli z 1742 roku, osadnicy z Tong’an w prowincji Fujian . Śwatynię znacznie rozbudowano w latach 1855 i 1868-1873. Po wojnie chińsko-japońskiej (1894-1895), w trakcie zajmowania Tajwanu przez Japonię, została poważnie zniszczona w wyniku walk. Odbudowano ją w latach 1917-1919. Ponownych zniszczeń dokonały bombardowania Tajpej przez amerykańskie lotnictwo w 1945 roku. W latach 50. rozpoczęto odbudowę świątyni, trwającą do 1967 roku. Kolejnych renowacji dokonano w latach 70. i 80.
Świątynia Bao An, dedykowana jest Bogu medycyny i jest miejscem modlitw o dobre zdrowie. W osiemnastym wieku imigranci, którzy przybyli na wyspę z prowincji Fujian (pd-wsch część Chin kontynentalnych) przywieźli ze sobą figurę przedstawiającą wodza Bao Sheng. Żył on w latach 979-1036 podczas panowania dynastii Sung. Już od najmłodszych lat odznaczał się wysokim poziomem inteligencji, dobrą pamięcią i nadprzyrodzonymi zdolnościami. Przez całe życie był wegetarianinem i nigdy się nie ożenił. Dzięki swoim umiejętnościom oraz znajomości medycyny chińskiej, uratował życie wielu ludziom. Według dawnych opowieści, po śmierci Bao Shenga, mieszkańcy prowincji wielokrotnie odczuwali jego boską moc przejawiającą się w licznych uzdrowieniach. Od tego czasu zaczął być czczony jako bóg cudów medycznych. Początkowo na Tajwanie zbudowano mu małą, drewnianą świątynię. Dopiero w roku 1830 powstała jej część murowana. Przed główną bramą wejściową umieszczone są postacie lwa i lwicy. Charakterystycznym elementem są również duże, betonowe filary w kształcie smoka. Podczas okupacji japońskiej świątynia pełniła rolę szkoły językowej i po części fabryki. Po wycofaniu się wojsk japońskich z Tajwanu ponownie zaczęła funkcjonować zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Z roku na rok stawała się coraz bardziej powszechnym miejscem kultu i czci. 
Od 1994 roku (83-ciego według lat liczonych na Tajwanie od momentu powstania Republiki Chińskiej w 1911 roku) czternastego dnia trzeciego miesiąca kalendarza księżycowego rozpoczyna się w świątyni festiwal celebrujący urodziny Bao Shenga. W wigilię jego narodzin organizowany jest barwny korowód z udziałem lokalnej społeczności. Wtedy to ze świątyni zabierane są wszystkie figury bóstw łącznie z postacią boga Bao Shenaga. Paradzie podążającej ulicami miasta, towarzyszą także samochody przyozdobione kwiatami, ziejące smoki, kolorowy pociąg z boskimi postaciami oraz liczne grupy osób grających na trąbkach i bębnach, niosących sztandary, czy też podpalających petardy tuż w okolicy przechodzących postaci bogów co ma przyczynić się do ich zbudzenia. Wszystko odbywa się z gwarą i hukiem. Na koniec całego korowodu wykonywany jest taniec smoka, który poprzedza gra na bębnach. Rytuałem kończącym paradę jest symboliczne odstawienie wszystkich bóstw na odpowiednie miejsce w świątyni. Wszyscy uczestnicy korowodu zapraszani są na tradycyjny poczęstunek w postaci gotowanego, brązowego cukru w formie drobno pokrojonej galarety w słodkiej zawiesinie.
Jednak punkt kulminacyjny wigilijnej uroczystości ma miejsce dopiero wieczorem. Tuż o zmierzchu przed świątynię wyprowadzana jest ogromna postać lwa, do którego konstrukcji wykorzystano bambus i kolorowy papier. Z kolei jego wnętrze wypełniono petardami. Dodatkowo, obok konstrukcji z papieru, umieszcza się liczne fajerwerki. Przy dźwiękach bębnów następuje uroczyste podpalenie lwa. W ciągu jednej sekundy ma miejsce niesamowita eksplozja. Płonący lew jest symbolem podziękowania bogu za wysłuchanie próśb i modlitw.  Fajerwerki są nieodłącznym elementem wszystkich uroczystości na Tajwanie. Ich zadanie nie tylko polega na zbudzeniu boga, ale także odstraszeniu wszystkich złych dusz i nieszczęść. To   także odgłos budzący smoka, przynoszącego deszcz dla roślin. Właściwe obchody urodzin Bao Shenga rozpoczynają się następnego dnia od ceremonii przeprowadzonej na placu w świątyni, na którą składa się rytuał powitania bóstw, uderzenia w bębny, śpiew ody do boga oraz spalenie w palenisku kartki gratulacyjnej. Na uroczystość w świątyni Bao An, oprócz lokalnej społeczności, zapraszani są również przedstawiciele władzy i inne ważne osobistości kraju. Festiwal trwa przez kila następnych dni. Towarzyszą mu wystawy ziołowej medycyny, badania medyczne, a nawet przedstawienia tajwańskiej opery. Mieszkańcy Tajwanu są zwolennikami ceremonii ku czci bogów. Poprzez uczestnictwo w niniejszych uroczystościach mają możliwość okazania wdzięczności za wysłuchane prośby i wszelką dobroć. Jest to także forma jednoczenia się lokalnej społeczności oraz nabierania duchowej siły dającej im wiarę w moc bogów.
Światynia  Bao'an
Zapraszam do galerii
14.12.2013r.
Kreator stron www - szybka strona internetowa