Pha That Luang
Architektura budynku zawiera wiele odniesień do Lao kultury i tożsamości, i tak stał się symbolem Lao nacjonalizmu. Stupa składa się z trzech poziomów, każdy przenoszeni odbicie część doktryny buddyjskiej. Pierwszy poziom to 223 stóp (67 metrów) przez 226 stóp (68 metrów), drugi jest 157 stóp (47 m) wzdłuż każdego boku i trzeci poziom to 98 stóp (29 m) wzdłuż każdego boku. Pha That Luang ma 147,6 stóp (44 metrów) wysokości. Ten zabytek miasta Wientian, jest uważany za jednego z najlepszych dzieł architektury buddyzmu na całym świecie. Teren wokół Pha That Luang jest teraz ogrodzony, aby utrzymać ruch na zewnątrz. Wcześniej goście mogli jeździć po całym kompleksie. Mury okalające mają mniej więcej 279 stóp (85 metrów) długości z każdej strony i zawierają dużą liczbę Lao i Khmerów rzeźby, w tym jeden z Jayavarman VII . 
Historia...Świątynia Pha That Luang, którego dosłowne tłumaczenie oznacza wielką złotą stupę jest pomnikiem zbudowanym w roku 1566, z upoważnienia króla Setthathirat na ruinach starożytnej hinduskiej świątyni trzeciego wieku. Hinduska świątynia została zbudowana przez cywilizację Khmerów . Według powszechnej opinii, świątynia mieści relikwie Buddy przywiezione z Indii przez misjonarzy Trybunału cesarza Ashoki. Stolica Laosu dawniej miasto Luang Prabang (Xiengthong), po zwycięstwie nad Birmą, Król Setthathirat kazał przenieść stolicę z Luang Prabang do Wientian z powodów czysto strategicznych. Przybywając w Vientiane Król nakazał budowę pałaców, świątyń i zabytków, wśród nich Pha That Luang której budowa trwała 6 lat. 
W 1828 roku, podczas inwazji Królestwa Syjamu, Pha That Luang Świątynia została niemal zamieniona w popiół. W 1900 roku  postanowiono ją odbudować. Podczas wojny o niepodległość Tajlandii przeciwko Francji w 1940 roku, po raz kolejny Pha That Luang została całkowicie zniszczona i trzeba było czekać aż do końca II wojny światowej, aby  ją odbudować. Wielka stupa Pha That Luang położona jest na obrzeżach miasta Wientian. Wizytę w Pha That Luang można podzielić na 2 części: część zewnętrzna i dostęp do wnętrza stupy. 
Pha That Luang- Festiwal
Pha That Luang jest sceną najważniejszego festiwalu buddyjskiego w kraju, w Boun That Luang, która odbyła się podczas pełni księżyca z 12 th miesiąca księżycowego. Tysiące ludzi gromadzą się ze względu na trzy dni ceremonii buddyjskiej i uroczystości aby zapłacić szacunek do złotej stupy i dać jałmużnę setkom mnichów.  Dni uroczystości poprzedza Boun  festiwal, gdy tereny są wypełnione setkami straganów sprzedających żywność, odzież i różne rzemiosła. Działania obejmują przejażdżki karnawałowe, gry i przejażdżki dla dzieci, występy muzyczne, parady ludzi ubranych w tradycyjne stroje, grających muzykę tradycyjną procesję i fajerwerki .
Zapraszam do galerii
15.12.2014r.
Kreator stron www - szybka strona internetowa