Shinbyu
Każdy dorosły mężczyzna w Myanmarze chociaż raz w swoim życiu mieszkał w klasztorze. Każdy przechodził rytuał shinbyu, a następnie każdego ranka jeszcze przed wschodem słońca wyruszał zbierać dary. Każdy jest z tego dumny i swoich synów również posyła do klasztoru, zgodnie z birmańskim powiedzeniem: „Zanim zostaniesz mężczyzną najpierw musisz być mnichem”. Każdy birmański chłopiec z rodziny buddyjskiej, przed ukończeniem 20 roku życia musi wstąpić do klasztoru. Zazwyczaj chłopcy robią to po swoich 10 urodzinach. Najpierw chłopiec zostaje nowicjuszem, czyli tzw. „shinlaung”. Tradycja ta wywodzi się z życia Buddy, kiedy to jego własny syn, Rahula, na prośbę matki, Yasodhary, podszedł do ojca z prośbą o przekazanie mu jego dziedzictwa. Wówczas to Budda, prosząc jednego z towarzyszących mu mnichów o ogolenie głowy chłopca, powiedział, że to jest właśnie jego dziedzictwo. Na pamiątkę tego wydarzenia od dwóch tysięcy lat odprawiana jest ceremonia shinbyu. Najlepiej wstąpić do klasztoru podczas świętowania Nowego Roku. Przygotowania do shinbyu trwają nawet kilka tygodni. Chłopiec uczy się recytacji wierszy, jego siostry zapraszają rodzinę i sąsiadów do uczestniczenia w ceremonii, częstując ich kiszonymi liśćmi herbaty, lahpet, podawanymi w naczyniach z laki. Obecnie coraz modniejsze stają się specjalne drukowane zaproszenia. W wieczór przed samą ceremonią rozpoczyna się wspólne świętowanie „a-hlu win”. Są tańce, śpiewy i orkiestra oraz przedstawienia teatru „pwe”. No i oczywiście jest dużo smakołyków. 
Ceremonia przejścia rozpoczyna się z samego rana. Chłopcy w pięknie i bogato zdobionych ubraniach wyruszają w procesji do klasztoru. Procesja ta nazywana jest „shinlaung hlè pwe”. Stroje wyhaftowane są błyszczącymi, wielokolorowymi cekinami oraz złotą i srebrną nicią. Dodatkową ozdobą jest naszyjnik ze świeżych kwiatów. Ich twarze zdobi thanaka, a na głowach mają ozdobne czapki przypominające korony. Chłopcy wyglądają jak mali królowie. Procesji towarzyszą przedstawienia U Shwe Yoe, czyli wąsatych starszych panów z damskimi parasolkami. Procesja ta jest symbolem wyjścia z pałacu księcia Siddhartha Gautama, który w wieku 29 lat porzucił luksus, żonę i nowo narodzonego synka, aby szukać Oświecenia i Czterech Szlachetnych Prawd.
Najważniejszym momentem ceremonii shinbyu jest ogolenie kandydatom na mnichów głów. Robią to starsi mnisi używając w tym celu brzytwy. Młody shinlaung zmienia swój strój na skromną szafranową lub bordową szatę nazywaną „thingan daung”. O jej kolorze decyduje on sam. Następnie otrzymuje od rodziców prezenty („pareihkara shippa”), które od tej pory będą jedynymi atrybutami, które będzie posiadał. Jest to przede wszystkim czarna miseczka na jałmużnę, nazywana „thabeik” oraz wachlarz wykonany z liści palmowych, czyli tzw. „yat”. Rodzice, choć przepełnieni dumą i radością, niejednokrotnie uronią łzę smutku, gdyż od teraz ich mały chłopiec wkracza w dorosłe życie z dala od domu. Wieczorem po ceremonii shinbyu odbywa się koncert dla wszystkich z okolicy nazywany „aung bwè”.
Długość pobytu w klasztorze zależy tylko i wyłącznie od chłopca i jego rodziny. Najkrótszy wymagany czas to tydzień, jednakże większość spędza tam przynajmniej rok. Jest to czas bliższego poznania nauki Buddy oraz Dharmy. Pobyt w klasztorze jest sposobem na zdobywanie zasług, dzięki którym mężczyzna zbliża się do osiągnięcia nirwany. Co ciekawe rodziny, w których nie ma męskiego potomka mogą na jakiś czas adoptować sierotę lub chłopca z bardzo biednej rodziny, który w ich imieniu wstąpi do klasztoru i uzyska zasługi dla nich wszystkich. Dla Birmańczyków jest to największe dziedzictwo religijne, jakie rodzice mogą przekazać swojemu dziecku. Efekty okresu spędzonego przez chłopca w klasztorze widoczne będą w jego całym dorosłym życiu. 
25.10.2014r.
Kreator stron www - szybka strona internetowa