Qingmingjie
Qingmingji  dosł. Święto Czyste i Jasne – tradycyjne chińskie święto zmarłych, jedno z najważniejszych świąt w chińskim kalendarzu. Obchodzone jest 106 dnia po zimowym przesileniu, w końcu drugiego lub na początku trzeciego miesiąca, niektóre źródła podają początek kwietnia. Zgodnie z chińskimi wierzeniami, tułające się po śmierci dusze mają takie same potrzeby jak żywi ludzie. Odczuwają głód, zimno i pragnienie. Niedogodności życia pozagrobowego można jednak złagodzić poprzez odpowiednie rytuały. Przed świętem Qingmingjie uprząta się groby, grabi z nich liście i pieli chwasty. W dniu święta przy grobie zbiera się cała rodzina. Najstarszy członek rodziny zapala ustawione przy grobie świeczniki i trociczki, a przed kamieniem grobowym umieszczana jest miska z rytualnym posiłkiem dla zmarłych. Następnie pali się polane winem papierowe pieniądze i odpala petardy. Wszyscy członkowie rodziny, od najstarszego do najmłodszego, składają hołd zmarłym bijąc trzykrotnie czołem o ziemię. Symboliczne ofiary składane są także okolicznym bóstwom i błąkającym się w pobliżu, nieznanym duchom. Nakarmione dusze sprzyjają odtąd ludziom i nie prześladują ich.
W kulturze chińskiej kolorem żałoby jest biel – na drzwiach mieszkania, w którym mieszkała zmarła osoba, wiesza się białe, kwadratowe arkusze papieru, a na drzwiach sąsiadów takiej osoby arkusze czerwone (na znak życia, które nie zostało przerwane, ale przeszło do innego wymiaru). Ciało zmarłego również ubierane jest na biało. Według tradycji taoistycznej, gdy dana osoba umiera w domu należy zasłonić w nim wszystkie lustra, aby dusze nie mogły złapać odblasku żywej osoby i zabrać jej ze sobą w zaświaty.W czasie pogrzebu najbliższa rodzina zmarłego ubrana jest na biało, a w drodze do miejsca spoczynku wykorzystuje się wieńce kwiatów, świece i kadzidła. Muzyka, jaka w Chinach towarzyszy zmarłemu w ostatniej drodze, to dźwięki gongu, bębnów i skrzypiec. W czasie pogrzebu znanej osoby gra się również marsz żałobny. Podczas pogrzebu odpalane są także sztuczne ognie, które mają symbolizować oddalenie złych duchów. Buduje się też papierowe modele domów, samochodów i pieniędzy, które następnie są spalane w celu ułatwienia przejścia duszy przez dziesięć sądów zaświatów. W czasie pogrzebu sypane są białe i żółte papierowe kółeczka z otworem w środku, które długo wirują w powietrzu. Rodzinie zmarłego nie składa się kondolencji, a przekazuje się im koperty z pieniędzmi. Oznaką oddania czci zmarłemu jest trzykrotne głębokie pokłonienie się przed jego zdjęciem. W Chinach coraz popularniejsze stają się także pogrzeby zbiorowe, podczas których w czasie jednej ceremonii można pochować wiele osób. 
W Chinach południowych częścią pochówku jest ofiarowanie zmarłemu zwierząt (najczęściej bawołu lub wołów). Bawół stanowi bowiem poziom mediacji pomiędzy światem żywych i umarłych. Ciało zwierzęcia dzielone jest na trzydzieści sześć części i rozdawane osobom będącym na pogrzebie według ich statusu społecznego.chiński pogrzeb
W zachodniej części Chin przed pochówkiem młoda kobieta tańczy w pobliżu trumny, aby zmarły mógł otrzymać ostatnie miłe chwile za życia ziemskiego. Kobieta ubrana jest w biały kostium z czerwonymi frędzlami.
27.10.2013r.
Kreator stron www - szybka strona internetowa