Phnom Bakheng
Król Yasovarman I panujący w latach 889-915 przeniósł stolicę swego państwa z Roluos do niezbyt odległego miejsca, zwanego dzisiaj Angkor. Władca na wszystkich czterech wzgórzach otaczających równinę kazał zbudować świątynie: Phnom Dei na północy, Phnom Bok na wschodzie, Phnom Krom na południu i Phnom Bakheng na zachodzie. Tę ostatnią – Phnom Bakheng wybrał król na główną świątynię państwową. Dookoła niej wzniesiono nową stolicę – Yashodharapura (co znaczy w przybliżeniu: „miasto, które jest dowodem chwały”). Do wzniesienia monumentalnej świątyni w kształcie piramidy – Phnom Bakheng, budowniczowie wykorzystali skalny materiał wzgórza. Na jego wierzchołku została wykuta platforma o wymiarach ok. 200 na 100 m, na której postawiono pięciopiętrową piramidę. Miała ona kwadratową podstawę o boku długości 76 m i wysokość 13 m. Interesująca jest tutaj próba optycznego powiększenia piramidy: wysokość jej pięter zmniejszała się stopniowo ku górze, również lwy strzegące schodów stawały się coraz mniejsze.
Kompleks otaczały mury czterokilometrowej długości i szeroka na 200 m fosa. Phnom Bakheng ze swoimi czterema bramami był jednym z największych kompleksów sakralnych ówczesnego świata. Dla zaopatrzenia swojej nowej stolicy w wodę kazał król wykopać Wschodni Baray – zbiornik wody o wymiarach 7000 m na 1800 m. Wieże świątyni wzniesiono w układzie quincunx (jak 5 oczek na kostce do gry). Po raz pierwszy zastosowano tu tę technikę, którą powielono potem w wielu khmerskich budowlach (Wschodni Mebon, Pre Rup, Ta Keo i Angkor Wat). Phnom Bakheng jest doskonałym miejscem, aby przy dobrej pogodzie podziwiać wschody i zachody słońca. Poza tym rozciąga się stąd przepiękny widok na Angkor Wat, a także na fosę i mury Angkor Thom, Phnom Bok, Phnom Kulen, Siem Reap, jezioro Tonle Sap i Zachodni Baray.
Na górnej platformie stoi 5 wież z piaskowca,
Na 5 stopniach piramidy stoi po 12 wież, co daje wspólną liczbę 60 wież z piaskowca,
Wokół piramidy stoją 44 wieże z cegły,Centralna wieża jest obstawiona łącznie 108 wieżami. Z każdej strony świata widać 33 wieże. Liczba 108 (2 x 54) i 33 to liczby magiczne w kulturze khmerskiej.
Zapraszam  do galerii
24.11.2014r.
Kreator stron www - szybka strona internetowa