Phan Thiet
Miasto Phan Thiet (Phan Thiết) jest stolicą prowincji Binh Thuan (Bình Thuận), a przy tym jej centrum politycznym, ekonomicznym i kulturalnym. Leży nad Morzem Południowochińskim w odległości ok. 198 km na północy-wschód od Ho Chi Minh. Phan Thiet (Phan Thiết) z bajecznym półwyspem Mui Ne (Mũi Né), głęboko wciętą zatoką i palmami kokosowymi rozwinęło się w popularny kurort Wietnamu.
Niezliczone hotele, restauracje i biura podróży konkurują ze sobą wzdłuż 16-kilometrowej, przypominającej nadmorski bulwar, ulicy.  Na bardzo wąskiej miejscami plaży bez przerwy spotyka się rybaków z ich kutrami, koszami i sieciami.
Długie przepełnione słońcem wybrzeże o zmieniającym się krajobrazie (raz przypominającym saharyjskie wydmy, innym razem bujny las deszczowy) oraz doskonałe fale do surfowania – to główne atuty Phan Thiet, które rok rocznie wabią inwestorów i kuszą turystów. Phan Thiet liczy ok. 350 000 mieszkańców, a gęstość zaludnienia wynosi mniej więcej 1699 osób na km2.
Turystyce sprzyjają warunki klimatyczne tego regionu:

Średnia temperatura roczna powietrza – 26-27°C,
Najchłodniejsze miesiące – styczeń i luty (średnio 25,5°C),
Najcieplejsze miesiące – kwiecień i maj (29°C),
Ilość słonecznych godzin w ciągu roku – od 2500 do ponad 3000,
Roczna suma opadów – od 890,6 mm do ponad 1355 mm.
Mui Ne (Mũi Né) – wioska rybacka odległa ok. 20 km od miasta Phan Thiet. Jej nazwa oznacza: „Półwysep, za którym można znaleźć osłonę”. Nazwę wymyślili rybacy, którzy znajdowali w Mui Ne ochronę przed wzburzonym morzem. Ich łodzie również dzisiaj, w zależności od pogody, znajdują się z jednej, albo z drugiej strony cypla, na którym leży wioska. W Mui Ne można znaleźć hotele, kilka szkółek surfingu, a przy ulicy za hotelami – małe sklepy i mnóstwo dobrych restauracji.
Plaże w Phan Thiet i Mui Ne
Plaża Doi Duong (Đồi Dương) – popularna plaża w Phan Thiet. Nazwa pochodzi od drzew kazuarynowych, które rosły tu w wielkiej ilości, ale wypierają je wciąż nowe hotele, restauracje, kawiarnie i wkrótce pozostanie po nich tylko nazwa.
Doi Cat Mui Ne (Đồi Cát Mũi Né) – piaszczysta plaża z malowniczymi wydmami, ciągnąca się wiele kilometrów. Doliczono się na niej aż 18 kolorów piasku, m.in. czerwonego, białego, różowego, szaro-białego i ciemnoczerwonego. Różnobarwny piasek jest ulubionym motywem fotografii przybywających do Phan Thiết i Mũi Né turystów.
Atrakcje przyrodnicze i Pagody

Wieże Po Sah Inu z VIII wieku

Hon Rom (Hòn Rơm) – wzgórze w okolicy Mui Ne. Porasta je wysoka na pół metra trawa, która w porze suchej przybiera złoty kolor. Dla patrzących na nią od strony morza wygląda wtedy jak ogromny snopek słomy – stąd jej nazwa.
Suoi Tien (Suối Tiên) – pięknie położony strumień w pobliżu Hon Rom,
 ukryty za słonecznymi wydmami. 
Wyróżniają go wielobarwne ściany wąwozu i czerwonawa woda od koloru piasku dna.
Bau Trang (Bàu Trắng) – Białe Jezioro przedzielone na dwie części, położone między białymi wydmami; w porze deszczowej ma do 19 m głębokości,
 licznie występują na nim kwiaty lotosu.
 Wieże Po Sah Inu (Po Sah Inư) – budowle wzniesione w czasach starożytnego królestwa Champa w VIII wieku. Trzy wieże-świątynie poświęcone są: bogu Śiwie, bykowi boga Śiwy – Nandinowi, oraz księżniczce Po Sah Inư. Odrestaurowane w 1999 r. są świadectwem architektury dawnych mieszkańców tych terenów.
 Ze wzgórza rozciąga się piękna panorama wybrzeża i miasta Phan Thiet.
Pagoda i posąg na górze Ta Cu (Tà Cú) – znajduje się tutaj prawdopodobnie najdłuższy posąg Buddy w całym Wietnamie: mierzy on 49 m od palców stóp do oświetlonej głowy. Liczba 49 symbolizuje 49 stopni na drodze do samopoznania, a wysokość 11 metrów – 11 stopni buddyzmu.
 Można tam dotrzeć albo po dwóch godzinach wędrówki przez las,
albo w ciągu 10 minut kolejką linową. 
Pagoda Ông (świątynia Quan Đế) – bogato ozdobiona rzeźbami i malowidłami została wzniesiona w XVIII wieku.
Pagoda Lien Tri Lien Tri (Lien Tri Liên Trì)
Pagoda Ba Thien Hau (Bà Thiên Hậu)
Pagoda Phat Quan (Phật Quan
Latarnia morska – zbudowana w latach 1897-1898 według francuskiego projektu, uruchomiona w 1900 r. Wysokość wieży wynosi 35 m, od poziomu morza do lampy – 65 m, zaś zasięg światła na morzu sięga 40 km.
Wieża ciśnień – symbol miasta, oddana do użytku w 1934 roku. Obiekt ma wysokość 32 m.Truong Duc Thanh (Trường Dục Thanh) – szkoła, w której przez jakiś czas uczył Nguyễn Tất Thành (jeden z pseudonimów Ho Chi Minha).
Phan Thiet – ciekawostki
Liczące 57,4 km wybrzeże stwarza doskonałe warunki zarówno do nadmorskiego wypoczynku,
 jak i rybołówstwa. Oprócz ryb poławia się tutaj krewetki, kalmary i małże.

Przez miasto przepływają cztery rzeki:

Sông Cà Ty: 7,2 km
Sông Cát (Suối Cát): 3,3 km
Sông Cái: 1,1 km
Sông Cầu Ké: 5,4 km
W przeszłości miasto to nosiło nazwę Hamu Lithit, co tłumaczy się: „pola w pobliżu morza”.
20.09.2015r.
Kreator stron www - szybka strona internetowa