Park  Buddy
Xieng Khuan, zwane też parkiem Buddy, to jedno z ciekawszych miejsc, jakie warto odwiedzić podczas pobytu w stolicy Laosu – Vientiane. Zlokalizowane 25 kilometrów na południe od miasta, blisko rzeki Mekong i granicy z Tajlandią, stało się ucieleśnieniem wizji jogina i księdza Luang Pu Bunleua Suliat. Uważany także za szamana próbował połączyć w jedną spójną wizję buddyjską i hinduistyczną filozofię, mitologię oraz ikonografię.
Na niedużej powierzchni parku zgromadzono blisko 250 monumentalnych, betonowych rzeźb zbudowanych pod okiem i według wskazówek mistrza. Kilka z nich wyróżnia się w szczególny sposób. Możemy podziwiać na przykład 40-metrowej długości leżącego Buddę oraz liczny panteon hinduskich bogów: Sziwę, Wisznu czy Brahmę.
Jedną z najbardziej zaskakujących rzeźb jest ogromna, 3-piętrowa dynia do której wchodzi się przez otwór w kształcie rozwartych ust demona. Pokonując trzy piętra krętymi schodami możemy wejść na jej szczyt, skąd roztacza się piękna panorama na cały park. Do parku najłatwiej dojechać lokalnym autobusem, które co 15-20 minut kursują z dworca autobusowego na tyłach bazaru Talat Sao. Można też wynająć tuk-tuka, którego kierowca, za umówioną opłatą, zabierze do parku, a później odwiezie do centrum Vientiane. Park jest otwarty od ósmej rano do 16:30
Zapraszam do galerii
3.12.2014r.
Kreator stron www - szybka strona internetowa