Panda Wielka
Dziś o niedźwiadku który jest symbolem Chin. Panda wielka zwana jest również niedźwiedziem bambusowym. Pędy bambusa to również ich ulubione pożywienie, które to może spożywać na śniadanie, obiad i kolację. Jak się okazuje panda musi się sporo „naprzeżuwać”, gdyż dziennie potrzebuje około 40 kilogramów pokarmu, co jest naprawdę sporą ilością, biorąc pod uwagę fakt, że masa ciała pandy waha się od 75 do 115 kg, a samice są lżejsze o 10%-20%. Pandę najczęściej można spotkać w górach, zamieszkuje ona łańcuchy górskie położone w prowincjach Syczuan, Gansu i Shaanxi . Niestety ten uroczy miś jest już na granicy wymarcia. Ciekawostką jest fakt, że to właśnie panda wielka stała się symbolem World Wildlife Fund, organizacji zajmującej się ochroną środowiska i organizmów zagrożonych wymarciem. Panda posiada tak charakterystyczne i wyjątkowo piękne czarno – białe umaszczenie. Jak się okazuje natura sprawiła, że futro – białe lub żółtawe z czarnymi obwódkami – pozwala kamuflować się zwierzęciu w półcieniu bambusowego poszycia, a sierść stanowi również ochronę przed zimnem. Pandy to zwierzęta z natury nie tylko spokojne, ale również samotne. Czasem jedynie komunikują się za pomocą głosów, szczególnie w okresie rozrodczym. O samotnym żywocie pand świadczy fakt, że bardzo rzadko przebywają one razem. W pary łączą się jedynie w okresie reprodukcji. Jedynie młode, które nie osiągnęły jeszcze dojrzałego wieku, dzielą chwilowo to samo terytorium. 
Jackie  Chan i Pandy
W dniu 12 maja 2009 r. odbyła się uroczystość w Base, w którym Jackie Chan został mianowany ambasadorem pand Giant Chengdu i sponsoruje dwie gigantyczne pandy, Cheng Cheng i Long Long. Powiedział,że będzie pełnić rolę ambasadora i zachęcać coraz więcej osób do opieki nad Syczuan, w Chengdu i pand, a on sam przekazuje coraz więcej funduszy dla Pandy wielkiej w ramach międzynarodowego fan klubu filmowego pod jego nazwą.
Jest  ich tak mało
Dla ratowania pandy wielkiej utworzono na terenie Chin sieć rezerwatów, w których przebywa około 60 proc. tych zwierząt. Największy z nich – rezerwat Wolong pełni jednocześnie funkcję ośrodka badawczego, w którym prowadzi się hodowlę tych ssaków w niewoli. Obejmuje on górzysty biotop o powierzchni 2 tys. km2. W połowie lat osiemdziesiątych dawał on schronienie
populacji złożonej z około 140 osobników, jednak dziesięć lat później zmalała ona o około 50 proc. W programie ratowania pand biorą udział także ogrody zoologiczne na całym świecie. W 1936 roku Chiny opuścił pierwszy przedstawiciel tego gatunku, który został wywieziony do Stanów Zjednoczonych. W latach 1936-1946 z kraju wyjechało następnych 14 zwierząt. Niestety w związku z masowym eksportem pand z terytorium Chin (do 1949 roku wywieziono ponad 770 egzemplarzy) podjęto decyzję o wprowadzeniu kontroli wywozów. Do 1983 roku wyeksportowano jeszcze 24 osobniki. Poważną barierą w odbudowie tego gatunku są trudności reprodukcyjne zwierząt w niewoli. Bardzo ciężko jest bowiem zsynchronizować fizjologię samca i samicy w ograniczonych warunkach bytowania. W okresie 1963-1983 w Chinach na 51 narodzin, zalewie 19 osobnikom udało się przeżyć okres 2 miesięcy. Także sztuczne odchowanie młodych jest dość kłopotliwe, bowiem mleko pandy nie przypomina pokarmu żadnego innego ssaka. W ostatnich latach w niewoli urodziło się pięć pand wielkich:

Tai Shan, urodzona w 2005 roku w National Zoo w Waszyngtonie
,Su Lin, urodzona w 2005 roku w San Diego Zoo,
Mei Lan, urodzona w 2006 roku w Zoo Atlanta,
Fu Long, urodzony w 2007 roku w Tiergarten Schőnbrunn w Wiedniu
,Long Xin, urodzona w 2009 roku z Zoo San Diego
Pandy  radością świata
Pandy są chyba najbardziej kochanymi misiami na świecie. Można je znaleść wszędzie : książeczki dla dzieci, zabawki, ubranka, bajki, biżuteria mogłabym wymieniać jeszcze długo. W Chinach są symbolem narodowym i ogromną częścią ich kultury. Mam nadzieję że ten cudowny misiek przetrwa , a naukowcy znajdą skuteczny sposób i będzie ich coraz więcej.
28.07.2013
Kreator stron www - szybka strona internetowa