Origami
Origami powstało w VI w. n. e. w Chinach lecz Japonia jest uznawana za kolebkę sztuki składania papieru. W Japonii origami pojawiło się już w VII w. za sprawą mnichów, którzy wraz z umiejętnością produkcji papieru zaszczepili u Japończyków zamiłowanie do jego składania. 
Początki origami datuje się około roku 700.
Początkowo sztuka ta była związana z kultem i grzebaniem zmarłych. Chińczycy mieli w zwyczaju obdarowywać zmarłych przedmiotami przypominającymi im życie ziemskie. Papierowe  składanki  wkładano do 
trumny zmarłego. Tradycja składania papieru była początkowo przekazywana
drogą ustną z pokolenia na pokolenie. Najstarsze znane nam dokumenty pisane o origami pochodzą z przełomu XVII/XVIII w. Pierwotnie z papieru tworzono dekoracje na ceremonie religijne, jednak z biegiem czasu zaczęto przyozdabiać również domy. W okresie Heian (794-1185) bardzo popularnym zwyczajem było ozdobne zawijanie listów i prezentów w wartościowy papier. W okresie Edo dokonała się "rewolucja" origami. W okresie Meiji zaczęła być ona przedmiotem nauczania w szkołach podstawowych. W 1797 r. w Japonii powstał pierwszy podręcznik origami, w  którym  pokazano 49 sposobów składania żurawia, japońskiego symbolu szczęścia i życia. Origami w świecie spopularyzował Akira Yoshizawa 
Akira  Yoshizawa
Akira Yoshizawa ur. 14 marca 1911 w Kaminokawa (prefektura Tochigi). Źródła donoszą że Akira bardzo lubił zajęcia z geometrii i to spowodowało że postanowił tworzyć origami. W 1951 został poproszony o utworzenie serii figurek "Znaki Zodiaku".
Jego prace były publikowane w magazynie Asahi Graf.  W 1983 cesarz japoński Hirohito odznaczył go Orderem Wschodzącego Słońca. Według szacunków z 1989 stworzył około 50 tys. modeli, z czego kilkaset wzorów zostało zamieszczonych w jego 18 książkach. Zm. 14 marca 2005 w Tokio. Miał 94 lata.
Jak zrobić  origami ?
W dzisiejszym  zabieganym świecie może warto się zatrzymać i stworzyć swój własny papierowy świat, swoje własne origami.
24.07.2013 r.
Zapraszam  do galerii
Kreator stron www - szybka strona internetowa