Wielki  Mur  Chiński
Wielki Mur budowla o której napisano już chyba wszystko. Największy mur na  świecie zachwyca ale też i przeraża zważywszy ile istnień ludzkich  pochłonął. Z ilu cegieł zbudowano Wielki Mur Chiński? Nikt nie wie na pewno. Mur, mający długość około 6,5 tysiąca kilometrów i szerokość około 9 metrów [choć te dane są różne], wykonano nie tylko z cegieł. Przez kilka wieków rozbudowywali go bowiem i remontowali kolejni cesarze, stosując ubitą ziemię, kamienie i cegły. Oszacowano, że podstawowa część Muru, którego budowę rozpoczęto w III wieku przed nasząerą, zawiera wystarczającą ilość kamienia, by zbudować z niego dwuipółmetrowej wysokości mur otaczający Ziemię. Widać go z bliskiej przestrzeni kosmicznej, lecz nie da się dostrzec z Księżyca, gdyż choć jest długi , ma niewielką szerokość. Jest więc zbyt nikły, by można go było zobaczyć gołym okiem z tak wielkiej odległości. Podczas badań  Chińczycy odkryli trochę nieznanych dotąd odcinków. Podkreślają też, że Wielki Mur jest zagrożony m.in. przez globalne ocieplenie i inwestycje budowlane. Niektóre jego odcinki wyburzono, by zrobić miejsce na drogi oraz różne budowle. Początki Wielkiego Muru sięgają VII w. p.n.e., gdy lokalni władcy zaczęli budować wały mające powstrzymać koczowników najeżdżających północne Chiny. Pod koniec III w. p.n.e. pierwszy cesarz Chin połączył lokalne wały w długi system umocnień. Jednak mało kto słyszałby o tej budowli, gdyby nie panujący w XIV-XVII w. n.e. władcy z dynastii Ming. To oni przekształcili znaczną część starożytnego wału w kamienny mur.
Za cenę ludzkiego życia
Na początku mur budowało prawdopodobnie około 300 tysięcy robotników. Okazało się
jednak, że ludzi jest za mało, więc do pracy zmuszono tysiące więźniów politycznych, chłopów, przestępców i rekrutów. Swój ostateczny kształt mur uzyskał w XV wieku, wtedy przy jego budowie pracowało około miliona osób. Szacuje się, że ogólnie w jego budowę zaangażowanych było 3,5 miliona osób, czyli 70 procent ludności ówczesnych Chin. Wznoszenie muru trwało przez 17 wieków. Wielki Mur Chiński do dziś jest największą budowlą wzniesioną kiedykolwiek przez człowieka. Praca przy nim była jednak nadludzkim wysiłkiem. Tysiące wykorzystanych do granic możliwości  robotników umierało w czasie pracy z wycieńczenia, głodu, trudnych warunków klimatycznych. Latem temperatura przekraczała tu 35 stopni Celsjusza, a zimą spadała do -21 stopni. Masowe groby budowniczych odnajdywano w niewielkiej odległości od muru, dlatego też mur nazywany jest często najdłuższym cmentarzem świata.
Qin Shi  Huang
To właśnie pierwszy Cesarz Chin zadecydował o budowie Wielkiego Muru, mając przede wszystkim na uwadze zabezpieczenie zdobytych ziem, odgrodzenie się od intruzów i być może chęć dla pozostawienia po sobie tak monstrualnej budowli. Qin Shi Huang miał potrzebę tworzenia rzeczy wielkich. Armia Terakotowa czy nie odnaleziony do tej pory pałac powstały z jego rozkazu. Dziś Mur Chiński zaliczany jest do 7 cudów świata. Dla nas są to wspaniałe zabytki, które powstały ponad 2000 lat temu i tak jak Armia Terakotowa tak Mur Chiński wzbudza mój szacunek i podziw dla wszystkich tych ludzi , którzy go tworzyli nie mając maszyn, żadnych udogodnień wznosili go własnymi rękami. Do I Cesarza Chin jeszcze  powrócę.
31.07.2013
Kreator stron www - szybka strona internetowa