Mekong
Trochę historii... Mekong... narodził się ponad 5000 m n.p.m. w prowincji Qinghai.  Rzeka nawadnia między innymi jedną z chińskich prowincji – Yunnan. Jest też wytycznią graniczną między Laosem, Tajlandią i Mjanmą (dawną Birmą). Przepływa przez Kambodżę, rzucając się w deltę kończy swą wędrówkę w południowym Wietnamie, gdzie sentymentalnie zwie się ‘’rzeką dziewięciu smoków’’. 70 milionów ludzi zadomowiło się w dorzeczu Mekongu, a 242 000 000 osobników na całej jego wodnej wędrówce. Rzeka jest używana do nawadniania pół uprawnych, do kanalizacji i rybołówstwa, w Yunnan’ie jest dostawcą energii elektrycznej.
Ponadto służy także do transportu, jest też znana ze swych malowniczych pływających targów. Nabrzeże Mekongu zostało fantastycznie zagospodarowane. Dawny piaszczysty i zarośnięty gęstymi trzcinami brzeg przemienił się w efektowną pełną ładu i składu groblę portową.  Rzeka jest zwana przez Tajów ‘’matką wszystkich rzek’’ (rzeka Kong). Tybetańczycy zwą ją ‘’Za Qu’’ (Skałą Wodną). Chińczycy orzchcili ją ‘’Lang cang jiang’’ (Burzliwą Rzeką), z racji licznych wąwązów i przepaści. Zawiłość i kręte koryta Mekongu sprawiają, że jego osteteczna długość nie jest znana ze względu na istnienie kilku dopływów w trudnie dostępnym środowisku. Długość rzeki waha się od 4 350 do 4 909 km. 
Prawie połowa całkowitej długości rzeki przepływa przez Chiny. W prowincj Yunnan, Mekong przepływa w pobliżu pięknych miast: Dali i Lijiang, przeżywających gwałtowny rozwój turystyczny narzucony przez władze chińskie. Kiedy opuszcza Chiny, Mekong staje się granicą między Laosem i Birmą, na długości 236 km przecinając kraj Shan otwiera wejście w serce ‘’Złotego Trójkątu’’, rozdroże wszystkich nadużyć i walk partyzantki.  200 km odcinek rozłącza Tajlandię od Laosu, potem łączy dopływ Ruak w ‘’Złotym Trójkącie’’. Miejsce to oddziela ‘’Wysoki i Niski Mekong’’ i jest znane ze swych wąwozów, bystrzy i z zaledwie półmetrowej głębokości podczas suchego sezonu. Na południe od Luang Prabang jej przebieg jest bardzo zmienny.
Słynne gigantyczne sumy poławia się raz w roku w Mekongu, w/g tradycyjnych obrzędów ustanowionych przez tajlandzką rodzinę królewską. Tajlandia jest jedynym krajem, który legalnie może ze względów ochronnych natury łowić tego giganta. Rządowy program hodowlany pomaga uchronić gatunek od wyginięcia.W okolicach stolicy Laosu – Vientiane, Mekong staje się granicą dzielacą go z Tajlandią:  Następnie płynie przez Laos, gdzie tworzy region Si Phan Don (4 000 wysp) przed Wodospadami Khone w pobliżu granicy z Kambodżą. Tutaj można jescze natrafić na zagrożone wyginięciem słotkowodne delfiny. Mekong w tej części nie jest żeglowny.W Kambodży Mekong przepływa przez Sambor, podczas opadów śniegu nawigacja jest wstrzymana. W tej części dzieli sie na dwa Mekongi – Niski i Wysoki, wpadające do wietnamskiej delty i kończące swą drogę w Morzu Chińskim.Około 9 milionów ludzi jest uzależnionych od dziesiątej światowej i czwartej azjatyckiej co do długości rzeki.W regionach, w których żyją głównych ich dochodem jest ryż, jego wiele odmian jest uprawianych dzięki wodom rzeki, która połączyła 6 sąsiadujących ze sobą narodów.  Droga Mekongu nie jest usłana różami...
Olbrzymie tamy, drakońskie pestycydy, wylesianie okolic, zastępowanie namorzyn polami ryżowymi, naturalne jeziora przemieniające się w sztuczne stawy z hodowlą ryb i krewetek, destrukcyjne rybołówstwo – to tylko niektóre z problemów zagrażających przyszłości Mekongu i jego dopływów.
Zapraszam do galerii
10.12.2014r
Kreator stron www - szybka strona internetowa