LUNAN- Kamienny  las
 Pierwsze teksty poetyckie, opisujące to miejsce pochodzą z III wieku naszej ery, a na przestrzeni wieków setki razy stawało się ono inspiracją dla poetówi malarzy. Kamienny Las Lunanu otaczany był też kultem boskości, jako ten, który został wykreowany przez Boga Wiatru. Historycy uważają go jednak za kolebkę cywilizacji, w której 1,7 mln lat temu mieszkał człowiek jaskiniowy z  Yunnanu, bardziej współczesna teoria to taka iż miliony lat temu rozciągało się tam jezioro, ktore zniknęło po wypiętrzeniu się wapiennych skał. Tak czy inaczej ten wspaniały twór natury zapiera dech w piersiach.
Lunan Shilin albo inaczej Skamieniały Las...
...to nazwa krasowego obszaru,
leżącego w południowej części Chin, w Prowincji Yunnan. Gmina Yuanmou,
na której znajduje się Las Formacji Ziemskich Yuanmou, w południowo-zachodniej części Chin,  zajmuje powierzchnię 912km2. W wyniku procesów krasowych większość znajdujących się tu wapiennych skał popękała i została wypłukana przez wodę, dzięki czemu powstały setki iglic o wysokości od 1 do 48 m. Formacje kamiennego lasu występują też w innych rejonach Chin, najciekawsze  formy znajdują się w Xinhua, Banguo i na Plaży Skoku Tygrysa w Wumao. Atrakcjami są również grota Dadieshui oraz jeziora  Chang, Yue i Jianfengchi gdzie nie ustannie bije żródło Yixian. Część obszaru porastają lasy cyprysów , drzewa brzoskwiniowe, morelowe czy zarośla czerwonych rododendronów czy kamelii.
Wyrzeźbione przez naturę
Lasy  Yuanmou jest niezwykłym dowodem na przechodzenie Ziemi przez procesy geologiczne. Niezliczona liczba kolumn uformowanych z ziemi, o różnych kształtach, wznosi się razem, komponując teren o niezwykłej rozmaitości. Formacje ziemskie czasami przypominają zamki, pałace i świątynie, a także postacie, pędzące konie, kobiety z wachlarzem i wiele innych. Swoim kształtom zawdzięczają nazwy, jakie nadali im miejscowi mieszkańcy. Najbardziej znane to: Szczyt Kwitnącego Lotosu, Rozwarstwiony Wodospad, Lwia Altana i Feniks Muskający Swoje Pióra, Jadeitowa Dziewica Patrząca Na Chmury, oraz Matka i Syn w Podróży.
Szukając materiałów oglądałam zdjęcia i znalazłam taki opis...Niektórym przypominają drzewa, świątynie, góry innym ptaki, miecze, grzyby. Kamienny las powstał wśród drzew między nimi powstały też świątynie wszystko razem stwarza wrażenie pewnej tajemniczości i spokoju... Mam nadzieję że kiedyś i ja zobaczę z czym kojarzą się piękne skały z Lunan.
22.08.2013r.
Kreator stron www - szybka strona internetowa