Lalki  Daruma
Legenda...W połowie pierwszego tysiąclecia naszej ery, samotny indyjski mnich-pustelnik został oświecony podczas medytacji, jakiej się poddał.Tak bynajmniej głoszą japońskie legendy. Bodhidharma, bo tak ten mędrzec się nazywał, spędził dziewięć lat, patrząc na ścianę jaskini i marząc o zgłębieniu tajemnic wszechświata. W medytacji przeszkadzało mu jednak nieposłuszne ciało; wyrwał więc on sobie w złości powieki, które zamykały mu się ze znużenia, a z nich też wyrosły pierwsze krzewy zielonej herbaty. Z czasem też jego kończyny zaczęły zanikać, aż w końcu całkiem odpadły. Tak oto została sama głowa.
Obecnie, przez wgląd na to, że imię Bodhidharma stanowiło pewną trudność w wymowie, nazwano go Darumą. Jest on w Japonii uważany za symbol szczęścia. Jest to zrobiona z papieru i pomalowana zwykle na czerwono,okrągła lalka bez nóg i rąk, z wielkimi, białymi oczami. Podczas Nowego roku należy Lalce dorysować jedno oko, jeśli chce się spełnienia życzenia, a jeśli lalka je spełni, trzeba namalować też drugie, jako podziękę. Darumę kupuje również wielu polityków przed wyborami, aby choć trochę zwiększyć szanse na wygraną. Studenci kupują Darumę w celu poprawienia wyników i aby pomyślnie zdać testy; jeszcze inni po to, by dostać dobrą pracę. Darumę kupuje się zwykle na początku Nowego Roku podczas różnych festiwali. Wtedy też oddaje się starą lalkę do świątyni, gdzie zostanie ona uroczyście spalona wraz ze swoimi współtowarzyszami. Dla Japończyków Daruma uosabia dyscyplinę, determinację, poświęcenie i cierpliwość. Z nadejściem Nowego Roku wiele firm kupuje dużego Darumę i zamalowuje mu jedno oko (lewe), wyznaczając sobie zadanie na najbliższy rok. Zamalowane oko jest zawsze otwarte i skupione na wyznaczonym celu. Gdy ten zostanie osiagnięty, zamalowuje się Darumie drugie oko. Nie tylko firmy, ale także indywidualne osoby stosują te praktykę. 
Kolor darumy należy wybrać zależnie od celu, jaki chcemy osiągnąć:
Czerwony kolor większości lalek daruma symbolizuje odwagę i powodzenie. Uważa się, że pomalowana tym kolorem daruma zapewni swemu posiadaczowi długie życie i zabezpieczy go przed chorobami. Przyniesie mu także szczęście, przede wszystkim w domu i w biznesie;
Białe darumy zapewniają czystość umysłu, przez co mogą pomagać w zdawaniu egzaminów. Nadają się także na prezent ślubny;
Zielone darumy mają utrzymywać nasz umysł w stanie ciągłego poszukiwania, a przez to mogą pomagać w nauce;
Żółte i złote darumy przynoszą bezpieczeństwo, powodzenie, sukces i pieniądze; 
Czarne zaś darumy zabezpieczają przed złośliwymi demonami i ... nanoszą miłe czarne cyferki na kontach bankowych swych właścicieli.
Zapraszam do galerii
5.07.2014r.
Kreator stron www - szybka strona internetowa