Kuchnia  Laosu
Zupy
Bazę laotańskiej kuchni stanowią ryż (najczęściej kleisty), makarony, ryby, mięso, świeże zioła oraz warzywa. Z mięs chętnie spożywa się drób, wieprzowinę, mięso bawole i zwierzęta leśne. Lepki ryż spożywany jest najczęściej za pomocą palców, formowany w małe kuleczki. Do smażenia powszechnie używa się oleju kokosowego.
Laap – laotański „tatar”
Zupy często są one kwaskowate. To zasługa marynowanych warzyw – kwaśna zaprawa jest w Laosie bardzo popularna. Przysmakiem jest kapuśniak (Keng Kalampi). Poza kapustą chińską, znajdziemy w nim imbir, chili, kurkumę, trawę cytrynową, pieczarki, sos rybny i kawałki kurczaka, więc trudno mówić o podobieństwie do znanego nam rodzimego przysmaku. Z kulinarnych ciekawostek można wymienić tu zupę z mrówczych jaj czy ciemną zupę z młodych pędów bambusa.
Laotańskie piwo
Laotański laap to danie z mięsa, drobiu, podrobów lub ryb. Mięso jest mielone lub drobno siekane, wymieszane z ryżem i doprawione sosem sojowym, limonką oraz ziołami.
Podobnie jak nasz tatar danie to, w zależności od wariacji, może być spożywane na surowo lub półsurowo (turystom nie poleca się jednak takiej wersji!).
Beerlao. Laotańskie piwo występuje w trzech odmianach: lager, jasne i ciemne.To nie tylko najpopularniejsze piwo w kraju, ale również styl życia. W Laosie piwo piją wszyscy, mężczyźni, kobiety, starzy i młodzi. Piwo BeerLao jet nieodłączną częścią laotańskiego życia, pije je się wieczorem po pracy, na urodzinach (które młodzi coraz częściej świętują), na zaręczynach, na weselu, czy na pogrzebie. Właściwie, pije się je przy prawie każdym spotkaniu. A jak się pije piwo w Laosie? Z lodem. Zawsze z lodem! Wydawać się to może dziwne, ale sens picia piwa z lodem zrozumiemy w jeden dzień. Pogoda. Tropikalny klimat Laosu objawia się upałami przez większą część roku, a w takich warunkach piwo z lodówki po paru minutach ma temperaturę przestygłej zupy. Więc lód to podstawa.
lao-Lao
Najpopularniejszą whisky jest lao-Lao, którą Laotańczycy prezentują z dumą. Lao-Lao to 40% (lub więcej) ryżowa whisky o bardzo wyrazistym smaku. Lao-Lao oznacza laotański alkohol. Piją go nie tylko biedni, ale także starsi, którzy czasami dorzucają różne zioła przy wyrobie whisky i piją ją wtedy jako lekarstwo. Proces fermentowania ryżu (który wcześniej jest gotowany na parze) zajmuje ok 2 do 3 tygodni. Następnie sfermentowany ryż jest gotowany. Cały proces trwa niecały miesiąc.  Butelka 700 ml kosztuje ok 8000 kipów.Do lao-Lao można dodać również inne atrakcyjne składniki, jak np. wąż czy skorpion, lub oba naraz. Laotańska nazwa na taki alkohol z zatopionymi zwierzętami to Lao dorng ya, co po laotańsku oznacza sfermentowany alkohol z lekarstwem.
Zapraszam do galerii
5.12.2014r.
Kreator stron www - szybka strona internetowa