Kuchnia  Wietnamska
Kuchnia wietnamska cały czas pozostaje pod wpływem tradycji związanej z kolonizatorami francuskimi, co jednak nie oznacza, że jest mniej pyszna i zróżnicowana. Od potraw kuchni chińskiej różni się głównie wykorzystaniem sosu rybnego w zamian za sos sojowy. Innymi charakterystycznymi produktami używanymi w kuchni wietnamskiej jest z  pewnością limonka, stosowana ze względu na swój niezwykły aromat, a także bazylia, chili, kolendra, pieprz oraz niezliczone ilości warzyw i owoców. Podstawą do tworzenia wielu dań tradycyjnej kuchni wietnamskiejsą grzyby Mun. Wietnamczycy  są otwarci na import produktów z innych krajów. Są to np. pomidory, kawa, orzeszki arachidowe, chleb czy ziemniaki. Podstawą pożywienia jest ryż, spożywany o każdej porze dnia, oraz różnego rodzaju makarony. Najbardziej ceniony jest krótkoziarnisty ryż kleisty gao nep, z którego sporządza się również desery. Z mięs najbardziej popularny jest drób,  zwłaszcza kaczka, popularna jest także wieprzowina. Często podaje się do chua, marynowane w occie ryżowym warzywa, a także kiszonki. Popularny jest np. kiszony arbuz. Ze względu na swoje nadmorsikie położenie Wietnam słynie z obfitości ryb i owoców morza. Kuchnia wietnamska ma też swoje wersje buddyjskich posiłków wegetariańskich. Współczesna kuchnia wietnamska pozostaje również pod wpływem obyczajów francuskich kolonizatorów (1858 - ok. 1960), od Francuzów Wietnamczycy  przejęli np. technikę sporządzania ciasta francuskiego z serowym nadzieniem. Pod względem tradycji kulinarnych Wietnam dzieli się na trzy regiony: Północ z Hanoi,  gdzie stosuje się sos sojowy częściej niż w innych regionach, a także potrawy z węży i żab; Centrum, słynące z różnorodności warzyw i owoców; oraz Południe bazujące na rybach i owocach morza.
Kuchnie regionalne Wietnamu różnią się między sobą z uwagi na klimat i dostępność produktów. Na północy stosuje się mniej przypraw, szczególnietych ostrych np. chilli, która z kolei występuje niemalże w każdym daniu z kuchni południa i centrum. Kuchnia północy jest bardziej łagodna, ale też bardziej treściwa. Spożywa się tutaj więcej mięsa, ryb i skorupiaków, np. krewetek, krabów i ostryg. Częstym dodatkiem są także kasztany wodne, sos sojowy i rybny. Północny Wietnam słynie także z wielu dań, które stały się wizytówką całego kraju, np. z treściwej zupy pho – bulionu warzywnego, drobiowego lub rybnego serwowanego z makaronem ryżowym lub jajecznym z dodatkiem mięsa, warzyw, krewetek. Kuchnia centralnego Wietnamu to smaki zdecydowanie bardziej pikantne. Dania są
też bardziej kolorowe, a sposób podania bardziej dekoracyjny. To wynik kuchni dworskiej serwowanej na dworach cesarzy. Południe z kolei przesycone jest smakiem świeżych owoców i warzyw w połączeniu z aromatem świeżych ziół. Dania z południa są też słodsze od tych z innych regionów, a to za sprawą chętnie stosowanego tutaj mleczka lub śmietanki kokosowej i cukru trzcinowego. 
Do typowych dań kuchni wietnamskiej zalicza się ponadto słynne sajgonki serwowane na ciepło lub zimno z rozmaitymi farszami, bún bò huế- pikantną zupę na bazie wywaru wołowego serwowaną z pastą krewetkową, chilli i trawą cytrynową, cao lầu – makaronu jajecznego serwowanego z
kawałkami mięsa, bánh chưng – kleistego ryżu zawiniętego w liście bananowca serwowane z pastą z fasoli i chudą wieprzowiną. W kuchni wietnamskiej popularne są różnego rodzaju pierogi. Danie bánh bao to gotowane na parze pierożki, nadziewane cebulą, grzybami lub warzywami. 
Znane dania kuchni wietnamskiej
Phở - zupa, rodzaj rosołu z makaronem i dodatkami. Tradycyjnie przyrządza się dwa rodzaje phở: phở bò z wołowiną i phở gà z mięsem kurczaka. Obecnie tworzone są różne wariacje z innymi dodatkami. Dodatki do phở nie są gotowane, lecz jedynie sparzone we wrzącej zupie, dlatego nie przyrządza się phở z wieprzowiny. Zupę najczęściej przyprawia się zieloną kolendrą i dosala sosem rybnym. Pho jest popularnym daniem w całym Wietnamie, je się ją zarówno na śniadanie, jak i na obiad lub kolację.
smażona w ruchu, cienko pokrojona wieprzowina z makaronem ryżowym.
Bánh chung - tradycyjny placek noworoczny
Bánh xèo - naleśniki z różnymi nadzieniami
Ban bo hue - pikantna potrawa z makaronu ryżowego z mięsem
Składniki wietnamskich potraw

Świeże zioła - kuchnię wietnamską od np. chińskiej odróżnia stosowanie dużej ilości świeżych ziół, 
m.in. natki kolendry czy tajskiej bazylii,
Mồng tơi - szpinak, bardziej mięsisty od polskiego, smakuje tak samo.
Cù nèo - liście rośliny wodnej limnocharis żółty
Rau muống - liście szpinaku wodnego
Nước mắm - sos rybny
Popularne napoje
Zielona herbata jaśminowa
Ca phe - miejscowa mocna kawa robusta, 
podawana z cukrem i mlekiem, niekiedy z lodem,
Sok z trzciny cukrowej
Napój z ptasich gniazd
16.11.2013r
Kreator stron www - szybka strona internetowa