Kuchnia Japońska
Kuchnia japońska rozwijała się w ciągu ostatnich 2000 lat pod  silnymi wpływami zarówno w Chin jak i  Korei, dopiero w ostatnich  300-400 latach  wszystkie  te wpływy stworzyły całość  co obecnie można określić jako kuchnie japońską . Jednym z głównych czynników było wprowadzenie ryżu z Korei około 400 p.n.e i w ciągu stu lat stało się pożywieniem Japonii . Ryż później zaczął być używany nie tylko do jedzenia , ale także do produkcji papieru , wina , paliwa , materiałów budowlanych . Soja i pszenica zostały wprowadzone z Chin wkrótce po ryżu i te dwa składniki są teraz integralną częścią japońskiej kuchni. Religia również odegrała ważną rolę w rozwoju kulinarnej Japonii . Podczas 6 wieku , buddyzm stał się oficjalną religią kraju, a jedzenie mięsa i ryby były zakazane . Pierwsze odnotowane dekrety zakazujące spożywania bydła , koni , psów, małp i kurcząt został wydany przez cesarza Temmu w  675 r n.e. Podobne dekrety , na podstawie zakazu buddyjskiej zabijania , zostały wydane wielokrotnie przez cesarzy podczas VIII i IX wieku. Mleko i inne produkty mleczne nie  cieszyły się taką samą popularnością w Europie , jak w Japonii. Tylko japoński produkt mleczny znany historii był produkowany na przełomie VIII i XIV .  Brak produktów mięsnych zminimalizowało także wykorzystanie przypraw . Pieprz i goździki były znane od VIII wieku i zostały przywiezione z Chiny lub bezpośrednio z Azji Południowo-Wschodniej , a także czosnek uprawiany na małą skalę . Ale te przyprawy były używane głównie do leków i kosmetyków . Ryby stały się popularnym pożywieniem. Sushi- ryby,  są solone i umieszczone w ryżu są poddawane fermentacji mlekowej , co zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii , które powodują gnicie . Ten starszy rodzaj sushi jest nadal produkowany w okolicach Lake Biwa w zachodniej Japonii , i podobne typy , znane są również w Korei, południowo-zachodnich Chinach i Azji Południowo-Wschodniej . W rzeczywistości,technika najpierw powstała w procesie konserwacji opracowanej dla ryb słodkowodnych złowionych w rzece Mekong i uważa się, że została rozpowszechniona w  Japonii wraz z uprawą ryżu . Sushi bez fermentacji pojawiło się w okresie Edo (1600-1867).  W XVI w. Portugalczycy, Holendrzy zaczeli wprowadzać pokarmy, które zostały przyjęte przez japończyków , a później stały się symbolem kulturowym . Smażone potrawy , takie jak np. tempura. Tytoń , cukier i kukurydza takze  zostały przywiezione przez handlowców .
Ryż
Japonia jest krajem zróżnicowanym pod względem klimatycznym, więc i produkty są odmienne w różnych regionach, a zatem znajdziemy również pewną różnicę pomiędzy potrawami w poszczególnych częściach tego kraju. Jest jednak coś, co łączy wszystkie regiony od śnieżnych gór Hokkaido, aż po słoneczną Okinawę. Jest to ryż, który stanowi fundament prawie każdej potrawy. Popularne w Japonii słowo „gohan” znaczy jednocześnie posiłek i ryż, co już wystarczająco pokazuje ważność tego produktu w codziennej diecie. Klimat japoński jest bardzo sprzyjający uprawie tej rośliny i oprócz ryb, zwłaszcza w dawnych czasach, ryż stanowił podstawę pożywienia. Japończycy jedzą go codziennie, znają go już od ponad 2000 lat i jest on dla nich nie tyle potrawą, co częścią kultury.
Sashimi oraz sushi
Sashimi to danie złożone z owoców morza, takich jak ryby, kałamarnice, małże czy ośmiornice,w ich surowej postaci. Kiedy zaś położymy sashimi na ryżu zaprawionym octem, otrzymamy sushi.Te które dziś znamy, przygotował po raz pierwszy japoński kucharz prawdopodobnie w wieku XIX. Od tego czasu znamy również dwa style przyrządzania tej potrawy. W okolicach Osaki sushi bazowało głównie na ryżu, natomiast ryby były bardziej dekoracyjnym dodatkiem, podkreślającym smak. Ten rodzaj sushi znamy dziś pod nazwą Oshi sushi lub Osaka sushi, natomiast drugi rodzaj wywodzący się z okolic Tokio to najbardziej dziś rozpowszechnione Nigiri sushi. Jest to kawałek ryby na porcji ryżu. Sushi podaje się często z japońskim chrzanem washabi oraz z marynowanym imbirem. 
Sake
Sake, to narodowy trunek Japonii, to wino ryżowe o zawartości alkoholu  od 15 - 17 %. Produkuje się ją z ryżu poddawanego trwającym około 6 tygodni procesom fermentacji. Występują w zasadzie dwa gatunki sake (podobnie jak win): wytrawna i słodka. Pod względem jakości sake  klasyfikuje się na: tokkyu, ikkyu i nikkyu. Najdroższym i najlepszym rodzajem sake jest gingo-zukuri lub gingo-zo. Podaje się je podgrzane w delikatnej porcelanowej butelce i rozlewa do małych porcelanowych czarek. Osłabia ono smak soli, zabija zapachy, a także niweluje zbyt intensywny smak ryb. Sake zwyczajowo podaje się do sashimi. Natomiast nie pasuje ono do potraw z ryżu i dlatego wówczas spożywa sieje raczej przed lub po posiłku.
Posiłek
Japończycy jedzą pałeczkami. Nakrywając do stołu, po lewej stronie stawiają miseczkę z ryżem, po prawej - z zupą. Pałeczki leżą równolegle przed nimi. Zupę pije się  prosto z miseczki, do innych talerzy sięga się pałeczkami. Przed rozpoczęciem jedzenia, w momencie otrzymywania dań mówi się po japońsku: "Itadakimasu", a dziękując po spożyciu posiłku: "Gochisō-sama deshita". Współcześnie Japończycy spożywają, podobnie jak Europejczycy, trzy posiłki dziennie. Zwykle w ich skład wchodzi zestaw potraw nazywany  ichiju-sansai (ryż i trzy przekąski).Składa się on z pięciu elementów.  Są to: miska ryżu, miska zupy (stanowią one elementy obowiązkowe) oraz trzy potrawy, z których każda została wybrana z innej grupy dań.
Najczęstsze potrawy i składniki kuchni japońskiej
dango, dashi, fugu, hijiki, kabayaki, kamaboko, katsuobushi, kishimen, kombu, mirin, miso, misoshiru, mochi, monjayaki, nattō, nori, oden, okonomiyaki, ponzu, ramen, sashimi, shabu-shabu, soba, sos sojowy, suguki, sukiyaki, sushi, takoyaki, tempura, teriyaki, tonkatsu, udon, wakame, wasabi, yuzu
Rodzaje dań
Opisy dań kuchni japońskiej można dzielić według różnych kryteriów.
Jednym z nich jest rozróżnienie na podstawie pochodzenia, innym - sposób przyrządzania.
Pierwsza grupa to dania pochodzenia rodzimego nazywane po japońsku: washoku, nihon-ryōri, nihon-shoku. Są to potrawy wymyślone w Japonii lub obecne w kuchni tego kraju od tak dawna, że stały się jej integralną częścią. Drugą grupę stanowią "dania w stylu zachodnim" (yōshoku), do której zalicza się potrawy, które pojawiły się w tym kraju po transformacji Meiji. Do grupy tej zaliczyć można na przykład kluski ramen, czy kotlet wieprzowy tonkatsu. Według sposobu przyrządzania, potrawy mogą należeć do następujących grup: W skład tej grupy wchodzą: zupy (shirumono i nabemono), dania gotowane na parze (mushimono) oraz potrawki z ryb, mięsa, owoców morza i warzyw (aemono);
namasumono – potrawy podawane na surowo, nie poddawane obróbce cieplnej;
nimono
– dania gotowane.
teppanyaki
– dania grillowane na specjalnym, podgrzewanym stole lub płycie (teppan);
yakimono
– dania z ryb, owoców morza, mięsa i drobiu, pieczone na ruszcie lub podgrzewanym węglem drzewnym grillu;
agemono
– dania smażone lub frytowane w głębokim oleju, np. tempura;
tsukemono
– japońskie pikle czyli warzywa marynowane lub poddane fermentacji mlekowej w celu ich dłuższego przechowywania;
sunomono – sałatki przyrządzane z warzyw, ryb i owoców morza;
gohanmono
– potrawy z ryżu.
sushi
- jedno z najbardziej znanych dań; z ryżu, nori oraz z rozmaitych ryb
Kuchnia japońska jest bardzo różnorodna i ciekawie podana, jak w wielu kulturach Azji spożywanie posiłków jest  rytuałem dlatego jest tak intrygująca i warta polecenia
12.11.2013r
Kreator stron www - szybka strona internetowa