Jaskinie  Pak  Ou
Jaskinie Pak Ou, w ścianach klifu gór zbudowanych z piskowca, leżą przy połączeniu rzeki Ou i Mekong, około 25 kilometrów od Luang Prabang. Można do nich dotrzeć najmując lódź z tego miasta. Jaskinia ma dwa poziomy (właściwie to są dwie oddzielne jaskinie) - Tham Ting i Tham Phoum. Wejście do niżej położonej jaskini jest widoczne już z rzeki. Wyższy poziom można osiągnąć dzięki stromym kamiennym schodom. Jaskinie stanowiły dawniej składnice zniszczonych, świątynnych wizerunków Buddhy (każdy z wizerunków Buddhy jest święty i nie wolno ich niszczyć). Jaskinie te także wykorzystywali mnisi jako mieszkania. Obecnie obie jaskinie zawierają okolo 4,000 posagów Buddhy, wiekszość z nich została ofiarowana przez pielgrzymów. Mieszkańcy Luang Prabang wierzą, że jaskinie zamieszkuje wiele dobrych duchów. 
Tradycyjnie, laotańscy monarchowie, odwiedzali jaskinie raz do roku w Pimai - laotanski nowy rok - i zostawiali tam posąg Buddhy. Wierni i pielgrzymi mogli także pozostawiać tam ofiarowane wizerunki. Praktyka ta trwa do dzisiaj. Podczas Pimai, mieszkańcy Luang Prabang i pielgrzymi wybierają się do jaskiń, by dokonać ofiary oraz by obmyć stopy posągowi Buddhy.
Jest coś niesamowitego w jaskiniach Pak Ou. Delikatna kombinacja wieku, niedostępności i prostoty, której udziela wnętrze swiątynia-ziemia. Wnętrze tej swiątyni wypełniają całkowicie wizerunki Buddhy - przeróżne: wykonane z żywicy, steatytu, piaskowca, odlane w metalu, jednak najczęstsze sa wyrzeźbione w drewnie i powleczone lakierem lub płatkami złota.
Wszystkie z nich stoją (lub leżą w zależności od ich stanu) w nieładzie jaskini lub na półkach skalnych albo po prostu na stosach w małych alkowach. Niektóre noszą szaty wykończone szkarłatem. Niektóre z nich wyglądaja tak jakby miały się rozsypać od jednego dotyku. Wszystkie z nich odznaczają się smukłą elegancją Buddhy z Luang Prabang ze swym ciemnym połyskiem starożytności. 
Zapraszam do galerii
2.12.2014r.
Kreator stron www - szybka strona internetowa