Jackie  Chan

Jackie... długo się zastanawiałam co mogłabym napisać, bo właściwie o nim napisano już wszystko. No tak ale ten blog to moje spojrzenie na Azję, a Jackie tę fascynację obudził. Wszystko zaczęło się w 2012 r. w marcu, kiedy to postanowiłam odnowić  swój profil na Facebooku i przeglądając strony polubiłam też jego stronę, potem napisałam parę komentarzy pod jego zdjęciami i ku mojemu ogromnemu zdziwieniu przez jakiś czas były wyróżniane. To było przesympatyczne choć wiem, że Jackie się tym nie zajmuje tylko osoby, które prowadzą jego stronę. Tak czy inaczej zaczęłam codziennie zaglądać i pisać, potem weszłam na jego blog i po mału zaczęło do mnie docierać ,jak wiele Jackie robi dla świata.

O tym wspomnę  później. Pomyślałam że o tym wspaniałym aktorze, piosenkarzu, człowieku wielkiego serca, nauczycielu, trenerze i mogłabym tak jeszcze wymieniać - opowiem  w paru odcinkach, bo w jednym się nie da. W najbliższym czasie napiszę jak wiele dają mi filmy z jego udziałem i jak bardzo zmieniły moje spojrzenie na wiele aspektów życia.

Już wkrótce cz.1  Jackie  i  jego  filmy w moich oczach .

23.08.2013r.
Jackie  i  jego filmy w moich oczach cz. 1
Nakręcił ich ponad 120, a widziałam może 1/3 i każdy jest inny. 
Co mnie zadziwia to jego wyobraźnia i niesamowita kreatywność, z jaką podchodzi do każdego filmu. Lata 70te to przede wszystkim filmy kung-fu ale... Po obejrzeniu  '' Pijanego mistrza '' wiedziałam już, 
że kung-fu to fundament jego talentu na którym zbudowal  swój niepowtarzalny styl.  24 letni wówczas  Jackie stworzył coś, czego wcześniej w kinie azjatyckim nie było, połączył  sztukę walki z tańcem, jego niesamowita sprawność fizyczna, panowanie nad ciałem i talent choreograficzny sprawiły, że stworzył wyjątkową kreację. Kontynuacją była '' Legenda pijanego mistrza''. W  filmach nie stawia sobie żadnych ograniczeń, narażając się często na bardzo poważne urazy, a miał ich  już  w całej swojej karierze bardzo dużo, niektóre zagrażały jego życiu - wpisuje to w ryzyko zawodowe, jak twierdzi sceny muszą być wiarygodne, realistycznie zagrane i są. Udowodnił  to w serii filmów '' Historia Policyjna'' szczególnie w pierwszej części  gdzie jego wyczyny kaskaderskie mrożą krew w żyłach, żadnych dubblerów, na koniec  zamieszczono fragmenty z planu filmowego i mogłam się przekonać jaką cenę  zapłacił za ten film. Od komedii  po dramat - aktor otwarty jest na każdy gatunek. Komedie to jego mocna strona, ma ich sporo na koncie, a moje ulubione to : 
'' Godziny  szczytu'', z Crisem Tuckerem stworzył wyjątkowy duet wszystkie 3 części są rewelacyjne,  kolejne to  '' Kowboj z Szanghaju '' i '' Rycerze z Szanghaju'' gdzie  partnerował mu Owen Wilson  czy '' Tuxedo'', w którym  zagrał z Jennifer Love Hevitt, w filmie zaprezentował cały wachlarz swoich umiejętności komediowych ale także tanecznych, jednak moją ulubioną komedią jest '' W 80 dni dookoła świata'' film i książka znana wszystkim, a Jackie postanowił zrobić po swojemu -warto zobaczyć. Po filmach z  gatunku sensacji, komedii - parę słów o filmie do którego często wracam "Mit'' akcja dzieje sie w dwóch światach: współczesnym gdzie Jackie gra naukowca archeologa i w starożytnych chinach, gdzie jest odważnym generałem Meng Yi , broniącym piękną księżniczkę Ok-soo, umiejętność znalezienia się w dwóch tak różnych rolach, w jednym filmie świadczy o ogromnym profesjonaliźmie aktora. To tylko kilka filmów ze zbioru  Jackie Chana na koniec zostawiłam film który zrobił na mnie ogromne wrażenie i dał mi dużo do myślenia.
Karate kid , znany z lat 80tych można by pomyśleć stary film w nowej wersji nic bardziej mylnego ten film jest zupełnie inny. Jackie postanowił pokazać co naprawdę znaczy kung-fu  jakie niesie wartości  i  jak należy je rozumieć. Praca jaka została włożona w ten film zarówno przez Jackiego jak i młodziutkiego Jadena Smitha jest ogromna . Wiele godzin treningów dla tak małego chłopca musiało być bardzo wyczerpujące ale mając takiego nauczyciela jak Jackie  nie mogło się nie udać, między nimi powstała więź  patrząc na nich mam wrażenie że Jackie naprawdę zaopiekował się tym chłopcem chciał go jak najwięcej nauczyć, pokazać mu prawdziwe Chiny  niestety nie tylko te piękne. Historia małego Dre'a pozwoliła mi zrozumieć w jaki sposób walczyć z własnymi słabościami jak pracować nad sobą i przede wszystkim wierzyć w siebie. To wspaniały film bardzo mądry nakręcony w pięknych miejscach np. Chińskim Murze niosący wiele madrości, trzeba go po prostu zobaczyć. Mam go zawsze po ręką i są dni że oglądam codziennie. W  Karate kid nie odbieram Jackiego jako aktora ale nauczyciela ,trenera i człowieka który ma do przekazania wiele wartości i to właśnie ten film zdecydował że chcę poznawać Azję.
Na koniec chciałaby zachęcić do obejrzenia dokumentalnego filmu o tym jak Jackie tworzy swoje filmy, układy walk połączone niejednokrotnie ze świetną choreografią, skąd czerpie pomysły, jakie wykorzystuje narzędzia czy rekwizyty i jak współpracuje z ludźmi.'' Jackie Chan, moje wyczyny''
W następnym artykule o Jackie Chanie napiszę o jego muzyce, jak się okazało jest bardzo zdolnym piosenkarzem- Zapraszam
29.08.2013r.
Jackie i jego muzyka
Jackie  znany jest przede wszystkim z nieprzeciętnej  sprawności  fizycznej i fantastycznych filmów  nie przypuszczałam że jest tak uzdolniony muzycznie. Nie pamiętam w jakich okolicznościach zetknęłam się z jego muzyką być może podczas oglądania jego filmów do których nagrywał piosenki. I znowu zaczęłam szukać, okazało się że nagrywa od prawie 30 lat i nagrał 11 albumow studyjnych:  Thank You i Love Me (1984), A Boy's Life (1985), Jackie Chan Sing Lung i Shangrila (1986), No Problem (1987), Jackie Chan (1988), First Time (1992), Dragon's Heart (1996), With All One's Heart (2002), Official Album for the Beijing 2008 Olympic Games - Jackie Chan's Version (2008)[1]. Jackie wykonał albumy w językach: japońskim, angielskim, kantońskim oraz mandaryńskim[1]. Stworzył dziewięć kompilacji: The Best of Jackie Chan i Hong Kong, My Love (1988), See You Again i Jackie (1989), Giant Feelings (1990), Best of Movie Themes (1995), The Best of Jackie Chan (1999), Asian Pop Gold (2002) oraz Jackie Chan Greatest Hits (2005)[1].Wykonał ponad dwadzieścia  utworów do filmów oraz utwory na ceremonię zakończenia Letnich Igrzysk Olimpijskich 2008[2] i na rozpoczęcie Expo 2010[3]. To naprawdę spory dorobek ale to nie koniec muzycznych poszukiwań- Jackie uwielbia duety i ma ich sporo w dorobku, to jeden z moich ulubionych.
Jackie Chan & Sammi Cheng  ''Ai Le Jiu Suan ''
W wywiadach często powtarza że bardzo lubi śpiewać i zaprasza do współpracy bardzo wielu artystów, oglądając jego teledyski mam wrażenie ze muzyka jest mu równie bliska jak film czy sztuki walki nie boi się eksperymentować a jego repertuar jest bardzo zróżnicowany od romantycznych utworów po mocne rockowe akcenty. Jeszcze jeden przykład jaką ogromną frajdę sprawia mu śpiewanie, tu w duecie z Emilem Chau [ kolejnym moim ukochanym chińskim piosenkarzu ]. Piosenka z filmu '' Zbroja Boga 3 Chiński zodiak'',
Myślę że warto pomyszkować w dyskografii Jackiego i odkryć kolejny z wielu jego talentów.
3.09.2013r.
Kreator stron www - szybka strona internetowa