秦始皇    Qin  Shi  Huang
 Qin Shi Huang urodził się 259 p.n.e  a  zm. 210 p.n.e. był  Pierwszym Cesarzem Dynastii Qin, zwanym także Żółtym Cesarzem, który w 221 r. p.n.e. zjednoczył tzw. Walczące Królestwa na terenie ówczesnych Chin.  Imperator przedstawiany jest jako twórca państwa chińskiego. Będąc władcą Krainy Środka podporządkował sobie innych władców, a największe boje toczył z władcą południa, Cesarzem Ognia - Yan Di. Stworzył pierwsze imperium oraz system jego zarządzania, zcharmonizował życie społeczne i polityczne, a  jego synowie mieli dać początek najstarszym klanom chińskim, dlatego w ideologii narodowej jest przedstawiany jako praprzodek Chińczyków, a u jego mogiły na Górze Qiao, w powiecie Huangling, w prowincji Shaanxi wznosi się cały kompleks świątynny.  Jego rządy trwały zaledwie 11 lat ale był to czas wielkich zmian cesarz zniósł stary system feudalny i panowal sam na czele wielkiego aparatu władzy w siedzibie w Xi'an, jeden z jego urzędników opisał go jako człowieka z garbatym nosem, podłużnymi wąskimi oczami, piersią drapieżnego ptaka, głosem szakala, umysłem tygrysa. Podczas swojego panowania zbudował sieć dróg łączących  różne prowincje i nakazał by jedyną dozwoloną filozofią w granicach  Chin był legalizm, sprzeciwiajacy mu się myśliciele zostali wymordowani. W roku 213 p.n.e z  jego  rozkazu  spalono wszystkie teksty taoistyczne i konfucjońskie. Qin  Shi Huang  wprowadził takie reformy jak: ujednolicenie systemu miar i wag,  a waluty poszczególnych prowincji zastąpiono chińską monetą z brązu. Cesarz zaprojektował też konny wóz, by w ten sposób usprawnić transport nową siecią dróg, ale jego największym osiągnięciem była kodyfikacja pisma. 
Pismo małopieczęciowe  to rodzaj pisma chińskiego ujednoliconego na potrzeby powstałego w 221 r. p.n.e. Cesarstwa Chińskiego. 
Wielki  wojownik
Pierwszy Cesarz był przede wszystkim wielkim żołnierzem, ale po podbiciu większej części Chin, chciał stworzyć zwarte społeczeństwo, posłużył się w tym celu biurokracją, by działała  sprawnie władca potrzebował systemu przekazywania wiadomości, chińskie pismo nie było jednolite trzeba było je skodyfikować i stworzyć system uniwersalny. Pismo ujednolicono ale zmiany nie dotyczyły języka mówionego. Pismo Qin było bardzo konserwatywne. Cesarz zdołał zjednoczyć kraj ale nie udało mu się pozbyć zagrożenia ze strony koczowniczych plemion z północy właśnie dlatego Shi Huang Di zarządził budowę  najbardziej niezwykłego systemu obronnego w dziejach świata.  Shi wiedział że pokonanie Nomadów w otwartej walce jest nie możliwe postanowił więc ochronić swoje państwo przed ich najazdami. Wiele północnych królestw chińskich  separowało się od barbarzyńców wznosząc mury, nowy cesarz postanowił połączyć wszystkie te umocnienia tworząc Wielki Mur Chiński.
Strach  przed  śmiercią
Pierwszy Cesarz chciał żyć wiecznie. W jego umyśle  rodziły się pomysły na odkrycie eliksiru młodości, jego medycy intensywnie pracowali nad stworzeniem leku na nieśmiertelność. W rezultacie ich działań Qin Shi Huang stał się prawdziwym królikiem doświadczalnym, który przez wiele lat przyjmował szkodliwe substancje, takie jak rtęć. Zatruwały one nie tylko jego ciało, ale również umysł. Qina z czasem zaczęła ogarniać coraz większa - doszczętnie go wyniszczająca - paranoja,. Kres męczarniom i obsesjom władcy położyła jego nagła śmierć, która nastąpiła w 49 roku jego życia. Przez ponad 2000 lat od momentu pogrzebania cesarza w roku 210 p.n.e. nie odnaleziono komory grobowej. Według "Zapisków historyka"" napisanych przez Sima Qiana w czasach dynastii Han (206 r. p.n.e. - 220 r. n.e.), grobowiec wykopano głęboko w ziemi aż do poziomu wody. W komorze, gdzie umieszczono sarkofag, na suficie namalowano słońce, księżyc i gwiazdy, a na ścianach krajobrazy. W grobowcu znajdował się pałac, miejsce przeznaczone dla dostojników, a także umieszczono tam dużą liczbę cennych i rzadkich przedmiotów. Z rtęci utworzono rzeki i morza, zaś specjalne maszyny wprawiały rtęć w ruch, także płynęła ona rzekami. Świece z wielorybiego tłuszczu oświetlały komorę, w której spoczął Qin Shi Huang. System kusz i innym zabezpieczeń miał strzelać do każdego intruza, który dostał by się do środka. Najsłynniejszą armią która miała chronić cesarza w zaświatach miała być Armia Terrakotowa.
20.08.2013r.
Kreator stron www - szybka strona internetowa