Ho Chi Minh
Historia miasta Hồ Chí Minh zaczyna się od małej wioski rybackiej o nazwie Prei Nokor. Wioska została założona prawdopodobnie między I a VI stuleciem naszej ery przez naród Khmerów. Kraina była wówczas pokryta nieprzebytymi lasami i bagnami, dlatego rybacy nazwali swoje osiedle Prei Nokor, co znaczy: „Wieś w lesie”. Nie było tutaj wtedy jeszcze ani jednego Wietnamczyka. Osiedle położone na twardym gruncie nieopodal bagnistej delty i mające z trzech stron dostęp do dróg wodnych, zaczęło się dynamicznie rozwijać. Swój pierwszy rozkwit przeżyła Prei Nokor jako port przeładunkowy kambodżańskich statków, które wpływały do delty Mekongu. Do XVII wieku powstał tu garnizon oraz gmina handlowa, do której należeli także malajscy, chińscy i indyjscy kupcy.Rozwijające się osiedle musiało ściągnąć na siebie uwagę Północy. Pod koniec XVII stulecia, Vietowie w swoim marszu na południe, zdobyli graniczące z królestwem Khmerów państwo Champa. Panująca w Huế dynastia Nguyễn zajęła w następnym stuleciu również ten region.

, Nguyễn Hữu Cảnh

Wietnamskie struktury administracyjne w regionie Prei Nokor zbudował, wysłany z tym zadaniem przez cesarza, Nguyễn Hữu Cảnh. Z nowym panowaniem przyszła też nowa nazwa Sài Gòn, która prawdopodobnie wywodzi się od wietnamskiej nazwy drzewa kapokowego.Kiedy w 1771 roku wybuchła rebelia Tây Sơn, władca Nguyễn Phúc Ánh wycofał się z Huế na południe w kierunku Sajgonu. Zanim ogłosił Sajgon swoją tymczasową stolicą, kazał otoczyć miasto murami i zamienić je w twierdzę. Ośmiokątna cytadela Gia Định, za radą znawców geomancji, została zbudowana na wzór kwiatu lotosu. Kiedy po stłumieniu powstania Nguyễn Phúc Ánh wrócił w 1802 r. do Huế, Sajgon pozostał jego regionalnym centrum administracyjnym na południu kraju.

Ho Chi Minh

W roku 1859 Francuzi zdobyli Sajgon, a ich obecność wywarła silny wpływ na życie miasta i regionu. W czasach kolonialnych powstało tutaj wiele klasycznych budowli, jak przepiękny budynek poczty albo hotel Continental. Architektura kolonialna rozszerzyła się tak bardzo, że Sajgon zaczęto nazywać „Perłą Dalekiego Wschodu”, albo „Paryżem Orientu”.Rok 1954 przyniósł uwolnienie miasta spod francuskiego panowania, po klęsce Francuzów pod Điện Biên Phủ. Po oficjalnym podziale Wietnamu na Północny i Południowy, Sajgon stał się stolicą Wietnamu Południowego. W rezultacie wojny amerykańskiej Sajgon został 30 kwietnia 1975 r. zajęty przez wojska północnowietnamskie. Po zjednoczeniu Wietnamu, na cześć legendarnego przywódcy Hồ Chí Minha, miasto nazwano jego imieniem.Od 1976 roku miasto nosi nazwę Thành phố Hồ Chí Minh, ale za granicą ciągle jest znane pod starą nazwą Sajgon. Również w Wietnamie nazwa Sài Gòn jest w użyciu. Używa się jej, kiedy można pominąć pełną nazwę. Oficjalnie jednak Sài Gòn jest nazwą tylko jednej dzielnicy miasta.
7.09.2015r.
Kreator stron www - szybka strona internetowa