Haw Pha Bang
Luang Prabang Pałac Królewski i Muzeum Narodowe to zestaw budynków w stylu kolonialnym, francuskiego datowanych na rok 1904. Dziś na terenie Pałacu Królewskiego w Luang Prabang, Haw Kham jest  formalnie Muzeum Narodowe, teatr i przyciągająca wzrok  świątynia  Haw Pha Bang . Pałac Królewski w Luang Prabang został zbudowany w 1904 roku  przez króla Sisavang  nad brzegiem Mekongu, aby zastąpić stary pałac, zniszczony w 1887 r. W tym czasie  Laos był częścią francuskich Indochin. Palacio Real de Luang Prabang, którego oficjalna nazwa brzmi Haw Kham i jego dosłownym tłumaczeniem jest Golden Palace. Budynek zbudowany jest  z cegły  i drewna tekowego. Styl Pałacu Królewskim w Luang Prabang jest mieszanką francuskiego Beaux Arts architektura i tradycyjnej architektury Laosu. 
Wnętrza Pałacu Królewskiego w Luang Prabang, przekształconego w Muzeum Narodowe, zostały zachowane nietknięte od roku 1975, wszystkie meble i wystrój wnętrz Muzeum Narodowego  pochodzą z Pałacu Królewskiego, imponujące schody z marmuru, sztuka,  nieocenione wartość broni, freski przedstawiające życie w Laosie w ostatnich dziesięcioleciach, biżuteria, Royal Crown, a nawet wejście do garażu, aby zobaczyć kolekcję samochodów z Lao Króla (głównie amerykańskie samochody od 1950 do 1970 roku). We wnętrzu Pałacu Królewskiego Muzeum Narodowego / Zabronione jest robienie zdjęć i filmowanie, można wejść z plecakami ale duże torby nie są dozwolone, niezbędne jest zdjęcie butów , skarpetki są dozwolone).   Przy głównym wejściu do Muzeum Narodowego jest do dyspozycji gości, bezpłatna przechowalnia bagażu, gdzie można przechować buty i plecaki.
Kobiety muszą ubierać się w długie spódnice lub spodnie .
Pha Bang Wat Ho oznacza Królewska Świątynia . Jest to nowoczesna świątynia Buddyjskia zbudowana w 2006 roku z piękną i rozbudowaną dekoracją w głównej fasadzie . Chociaż świątynia Wat Ho Pha Bang może wydawać się stara, budowa świątyni Haw Pha Bang rozpoczęła się w 1963 roku i został ukończony w 2006 roku, opóźnienie jest spowodowane zawieszeniem prac w okresie komunistycznym.Świątynia  Haw Pha Bang  została zbudowana na cześć Buddy Phra Bang, najświętszego  Buddy w Laosie. . W jednej z sal od frontu znajduje się najcenniejszy obiekt muzealny, słyn­ny Budda Pha Bang, któremu miasto za­wdzięcza swą nazwę. Posążek wysokości 83 cm w pozie abhajamudra, oznaczają­cej nieustraszenie, jest wykonany niemal z czystego złota. Według legendy powstał na Sri Lance w I w. Khmerzy otrzymali go w darze i później przekazali z kolei kró­lowi Fa Ngumowi. Dwukrotnie posążek znalazł się w rękach Syjamczyków, osta­tecznie jednak w 1867 r. wrócił do Laosu. Budda Pha Bang dzieli miejsce z kilko­ma pięknymi, haftowanymi jedwabnymi parawanami i rzeźbionymi słoniowymi kłami, natomiast pozostała część mu­zeum mieści sporą kolekcję regaliów, portretów, prezentów od dyplomatów, cennych dzieł sztuki, fryzów, malowideł ściennych i mozaik.
W północno-wschodniej części terenu ma swoją siedzibę Teatr Baletu Królew­skiego, dawniej jeden z budynków pałaco­wych. Przedstawie­nia, podczas których miejscowi tancerze prezentują tradycyjną taneczną interpretację fragmentów z Phra Lak Pbra Ram (laotańskiej wersji indyjskiego eposu Ramajam).Bilety do teatru wachają się od 80.000 a 180.000 kip kip. W ogrodach w drodze do teatru jest pomnik króla Sisavang Króla Vongów, który mieszkał w Pałacu Królewskim w Luang Prabang.
Pałac Królewski w Luang Prabang - Laos 
Zapraszam do galerii
18.12.2014r
Kreator stron www - szybka strona internetowa