Gong Li
Gong Li to kolejna z  fascynujących mnie chińskich aktorek. Urodziła się 31 grudnia 1965 w Shenyang a dorastała w Jinan. Jest córką profesora ekonomii. Od dzieciństwa chciała występować na scenie jako piosenkarka. Po nieudanych egzaminach wstępnych do szkoły muzycznej postanowiła zdawać do szkoły aktorskiej w Pekinie. Ukończyła ją w 1989 rok. Gong  była jeszcze studentką kiedy Hang Yimou obsadził ją w swoim filmie „Czerwone sorgo” (1987). Film otrzymał Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie, a młoda aktorka została zauważona. Przez wiele lat  związana była z reżyserem Zhangiem Yimou zarówno zawodowo, jak i prywatnie. Zaowocowało to między innymi doskonałą rolą konkubiny Songlian w nominowanym do Oscara dramacie „Zawieście czerwone latarnie”. Za następny wspólnie stworzony film „Historia Qiu Ju”, aktorka otrzymała nagrodę dla najlepszej roli żeńskiej na festiwalu w Wenecji. Gong Li pracowała też z wieloma innymi chińskimi reżyserami. Między innymi z Kaige Chenem, u którego zagrała w uhonorowanym Złotą Palmą w Cannes filmie „Żegnaj moja konkubino”.
Hatsumomo  w   "  Wyznaniach  Gejszy''
Do tego filmu będę wracać, a to za sprawą między innymi obsady, w której znalazła się także Gong Li, a zagrała wspaniale. Wcieliła sie w podstępną gejszę o imieniu Hatsumomo która za wszelką cenę chce się pozbyć swojej rywalki Sayuri [ Ziyi Zhang]. Aktorka podeszła do roli bardzo wszechstronnie nie skupiając się jedynie na rywalizacji, jej postać jest bardzo złożona i po obejrzeniu filmu odniosłam wrażenie że tragiczna. Jej życie płynie wśród gejsz jest wśród nich najbardziej dochodowa ale też najbardziej samotna. Zakochana w chłopcu ze wsi musi kryć się ze swoją miłością, bo gejszom nie wolno kochać. Niespełniona, rozgoryczona a jednocześnie walcząca o swoją pozycję w domu, zdolna jest do najgorszych intryg. Do czego posunęła się Hatsumomo? Jak potoczyły się jej losy w domu gejsz? warto zobaczyć. Gong Li pokazała nie tylko swój talent ale też pewną prawdę o tym ile musi poświęcić kobieta aby być gejszą.
Gong  w  złocistych  chryzantemach w  '' Cesarzowej ''
 Akcja toczy się w X wieku naszej ery. Historia pięknej, silnej kobiety, cesarzowej wielkiego imperium . Cesarzowa Phoenix w tej roli Gong Li przez wiele lat truta przez Cesarza Pinga- Chow Yun Fat- zmaga się z chorobą oddaje się miłości która łączy ja z przyrodnim synem Wanem i szykuje intrygę która ma zmienić losy cesarstwa. Co wydarzy się podczas Święta Chryzantemy ?. To bardzo trudna rola z którą Gong świetnie sobie poradziła, wszystkie emocje które pokazała w filmie przekonują mnie, jest prawdziwa w swoim cierpieniu ,namiętna w swej miłości ale też okrutna i bezwzględna w realizacji swego planu. Ten film warto obejrzeć z wielu powodów. Jest dopracowany pod każdym względem. Wspaniałe dekoracje, kostiumy zapierają dech ogromna dbałość o szczegóły ,wspaniała gra aktorów przeniesionych do czasow dynastii Tang, a wszystko to dzieje sie wśród pięknych złocistych chryzantem.
Anna  w  '' Shanghaju ''
Wprowadzenie...Opowieść o miłości, zdradzie i zazdrości, rozgrywająca się w Szanghaju, w czasie II wojny światowej. Rok 1941. Do Szanghaju, na statku „Bremen”, przypływa Paul Soames (John Cusack), by rozpocząć pracę w angielskojęzycznej gazecie. Paul nie jest zwykłym dziennikarzem ale amerykańskim agentem, którego zadaniem ma być nawiązanie kontaktu z bliskim przyjacielem Connorem (Jeffrey Dean Morgan), posiadającym ważne informacje wywiadowcze. Do spotkania przyjaciół nie dochodzi. Connor zostaje zamordowany w niewyjaśnionych okolicznościach. Paul próbując dowiedzieć się, jakie informacje zdobył przyjaciel i kto go zamordował, poznaje piękną Anne (Li Gong), jej męża Anthony'ego (Yun-Fat Chow) oraz japońskiego kapitana Tanakę (Ken Watanabe) … Jak potoczą się losy bohaterów?
Kiedy dowiedziałam  się o tym filmie i przeczytałam obsadę to już wiedziałam że będzie jednym z moich ulubionych i się nie pomyliłam. Gong Li  jest w tym filmie zupełnie  inna niż w filmach w których ją wcześniej widziałam. Gra kobietę która codziennie ryzykuje swoim życiem pracując dla ruchu oporu, to przede wszystkim film polityczny ale też o niespełnionej miłości i okrucieństwie wojny. Po obejrzeniu tego filmu utwierdziłam sie w przekonaniu jak bardzo wszechstronną i odważną aktorką jest Gong Li. 
Filmy z Gong Li
21.08.2013r.
Kreator stron www - szybka strona internetowa