Festiwal  lodu  i  śniegu  w  Harbin
Historia mówi, że tradycję stawiania lodowych rzeźb zapoczątkowali lokalni rybacy (Harbin po mandżursku oznacza miejsce suszenia sieci rybackich) wytwarzający lodowe latarnie,
do których wkładali świece i tak oświetlali sobie najpierw miejsca połowów, a potem i miasto. Ale jest też wersja mówiąca o rosyjskich, prawosławnych korzeniach imprezy. Otóż 19 stycznia w Rosji obchodzone jest kreszczenie czyli Chrzest Chrystusa. W tym czasie w Harbinie, który  pozostawał pod rosyjskimi wpływami stawiano krzyże na brzegach rzeki Sungari. Kiedy miasto wróciło w chińskie ręce (1949r.), zaczęto stawiać już świeckie rzeźby. Lodowy festiwal organizuje się tutaj oficjalnie od 1963 r. jednak zawieszono go na czas Rewolucji Kulturalnej. W kalendarzu imprez pojawił się ponownie w 1985r. Międzynarodowy Festiwal Rzeźb Lodowych w Harbinie należy do czterech najpopularniejszych tego typu imprez na świecie (obok festiwali w Japonii, Kanadzie i Norwegii).
Temperatura w Harbinie, mieście położonym w północno-wschodnich Chinach
nad rzeką Sungari potrafi spaść zimą nawet do minus 30 stopni, dlatego też nazywany jest zimową stolicą Państwa Środka. Tu nie powstają małe koślawe rzeźby, lecz wyrasta całe lodowe miasto rozświetlone milionami kolorowych lampek: są pałace, posągi, sklepy i
place zabaw dla dzieci. Lodowe cuda wyrastają przed siedzibami firm i przed urzędami. Największy ruch panuje w Parku Stalina, gdzie powstaje centralna część świata ze śniegu i lodu. Chińczycy przybywają tu by w bajkowej scenerii wziąć ślub, ale też np. by pograć w hokeja na lodzie, czy w piłkę nożną.
Latarnie z  lodu w historii północno-wschodnich Chinach
Latarnie lodowe były unikalne w północno-wschodniej części Chin oraz tradycją od wielu wieków . Robotnicy i rybacy zwykle wykonywali latarnie z lodu  podczas długich, ciemnych i zimnych miesięcy zimowych. Inni wykonywali również własne latarnie lodu i umieszczali poza domem lub dawali dzieciom podczas tradycyjnych imprez .  Ludzie przygotowali lodowe latarnie  wlewając wodę do wiadra po czym  mrożono ją. Po wyciągnięciu lodu formowano kształt łyżki , używając dłuta tworzono otwór w górnej części lodu, a następnie resztki usunięto, a w otworze umieszczano świecę.
Dzieła  na  festiwalu
  Osóby uczestniczących w tej  imprezie głównie korzystają z gigantycznych bloków lodu pochodzących z rzeki Songhua, a następnie są one rozdrobnione, rzeźbisię z nich  pałace, pagody, statki,  słynne miejsca. Międzynarodowy Festiwal w Harbinie stał się już wielkim świętem dla turystów z Chin i świata. Rozpoczyna się na początku stycznia i czasami trwa nawet do marca.
Zapraszam  do galerii
5.01.2014r.
Kreator stron www - szybka strona internetowa