Chińskie pałeczki  do jedzenia
Na świecie 40% ludności przy jedzeniu posługuje się rękami, 30% -widelcami i nóżami, a 30%- pałeczkami. Pałeczki są wynalazkiem Chińczyków. Pałeczki mają w Chinach już wielowiekową historię. Już ponad 3000 lat temu, podczas panowania dynastii Yin-Shang, Chińczycy posługiwali się pałeczkami.
Jak wynaleziono pałeczki?
Niektórzy uważali, że w starożytnych czasach podczas jedzenia pieczonych potraw ludzie łamali 2 gałązki , którymi chwytali jedzenie. Robiąc tak nie mogli poparzyć sobie rąk i mogli jeść smaczne gorące posiłki. W miarę ewolucji gałązki zastąpione zostały pałeczkami. Konstrukcja pałeczek jest prosta. Wyglądają one jak 2 cienkie druty. Wyższa część chińskich pałeczek jest grubsza, a ich dolna część cieńsza. Taki kształt powoduje, że jest nimi łatwo się posługiwać. Po rozpowszechnieniu się pałeczek w Japoni, Japończycy stworzyli stożkowe pałeczki, ponieważ Japończycy lubią jeść zimne potrawy.
Trochę historii
Mimo że pałeczki są bardzo proste Chińczycy zwracają dużą uwagę na materiał z jakich są one robione i ich dekorację. 2000 lat temu w Chinach posługiwano się pałeczkami z kości słoniowej i brązu. W VI i VII wieku rezydencje cesarkie, rezydencje mandarynów i rodziny bogate posługiwały się pałeczkami złotymi, srebrnymi i nefrytowymi. Srebrne zakończenie pałeczek miało na celu sprawdzanie bezpieczeństwa jedzonych potraw. Jeśli srebrna końcówka zmieniła kolor na czarny lub zielony, to znaczyło, że w potrawie znajdowała się trucizna. Na pałeczkach często grawerowane były rymowane wierszyki, kwiaty, ptaki, ryby, smoki lub inne obiekty. Czasami na końcówkach pałeczek rzeźbiono figury ludzkie.
Rodzaje pałeczek
Długość: Bardzo długie pałeczki, ok. 30-40-centymetrowe, używane są do gotowania lub do smażenia. W Japonii nazywają sięsaibashi (菜箸). Krótsze używane są jako sztućce do jedzenia potraw, ale również mogą być używane do gotowania.Materiał: Są one wytwarzane z przeróżnych materiałów, m.in. z bambusa, porcelany, plastiku, drewna, kości, metalu, żadu czykości słoniowej.Bambusowe i drewniane pałeczki są tanie oraz nie przewodzą dobrze ciepła. Dzięki ich matowej powierzchni jedzenie się z nich nie wyślizguje. Jednorazowe pałeczki, które podaje się w większości azjatyckich restauracji, oraz te do gotowania są wykonywane z drewna lub bambusa i nie są one lakierowane. Te jednorazowe są jak jeden nacięty kawałek drewna – każdy sam musi je rozdzielić do końca, co ma to gwarantować, że nikt ich wcześniej jeszcze nie używał. W Japonii nazywane sąwaribashi (割り箸).Plastikowe pałeczki są bardzo tanie, lecz nie nadają się do gotowania z powodu wysokiej temperatury, która może je zniszczyć oraz wywołać toksyczną reakcję chemiczną.Metalowe są droższe od pozostałych pałeczek. Używane są głównie w Korei. Zapewniają mniejszy komfort w porównaniu z drewnianymi, z powodu swej śliskiej powierzchni.Dekoracje: Drewniane lub bambusowe mogą być malowane lub lakierowane, aby zapewnić wodoodporność. Metalowe pałeczki są często karbowane na końcach, aby jedzenie się spomiędzy nich nie wyślizgiwało.
Pałeczki odgrywają ważną rolę w codziennym życiu Chińczyków. Uzasadnione jest twierdzenie, że posługiwanie się pałeczkami jest korzystne dla zdrowia. Pewien naukowiec japoński po przeprowdzeniu badań doszedł do wniosku, że posługiwanie się pałeczkami stanowi dobre ćwicenie dla mózgu, człowiek staje się mądrzejszy i bardziej bystry, ponieważ podczas posługiwania się pałeczkami rusza się ponad 30 stawami i ponad 50 mięśniami, a stawy i mięśnie są połączone z ośrodkami nerwowymi w mózgu. Dzięki tym zaletom tradycja posługiwania się pałeczkami utrzymuje się aż po dziś, nawet wśród Chińczyków mieszkających zagranicą. Niektórzy cudzoziemcy, jedząc potrawy kuchni chińskiej, także posługują się pałeczkami, chociaż większość przyjaciół zagranicznych kupuje pałeczki dla siebie jako wyroby chińskiego rzemiosła artystycznego albo ofiarowuje je krewnym i kolegom jako prezenty z Chin. Chiny są krainą pałeczek. Jednak pierwsze na świecie muzeum pałeczek powstało w Niemczech. W muzeum tym wystawiono ponad 10 tysięcy pałeczek wykonanych z różnych materiałów, które pochodzą z różnych krajów i regionów i z różnych okresów historycznych.
Jak  trzymać pałeczki
... a jak się nimi posługiwać?
23.03.2014r.
Kreator stron www - szybka strona internetowa