Chiński  ślub
W dawnych czasach w Chinach, wstąpienie w związek małżeński przebiegało w 6-ciu etapach. Oto jedne z nich: najpierw strona rodziny narzeczonego z prezentami szła do domu strony narzeczonej. Następnie, po obejrzeniu prezentów obie strony rozmawiały na temat zaręczyn. Potem strona rodziny pana młodego witała młodą pannę. W przeszłości jeżeli chłopak kochał jakąś dziewczynę, najpierw wysyłał on do domu dziewczyny swata, żeby przeprowadzić rozmowę na temat zaręczyn i przekazania prezentów rodzinie dziewczyny. Potem swat przekazywał rodzinom obu stron specjalną informację o genealogii dwóch rodów. Jeśli obie strony zgodziły się na małżeństwo, dochodziło między nimi do rozmowy. Z tej okazji gospodyni rodziny narzeczonego szła do domu rodziny narzeczonej, aby zdobyć więcej wiadomości o dziewczynie, takich jak jakie są dochody jej rodziny oraz jaka jest jej moralność i wygląd. Równocześnie rodzice dziewczyny szli do domu chłopca, aby zapoznać się z przyszłym zięciem. W dawnych czasach w Chinach kobieta nie mogła spotkać się z przyszłym mężem przed ślubem. Obecnie sytuacja już się zmieniła. Większość dziewcząt, w towarzystwie rodziców, jedzie do domu narzeczonego, aby poznać jego status. W niektórych wsiach pod Pekinem istnieje obyczaj, że jeżeli strona rodziców dziewczyny została w domu chłopca na kolacji, to znaczy, że są oni z niego zadowoleni.
Zaręczyny
W zwyczajach ludowych zaręczyny były najważniejsze i były uważane za akt prawny. Często z okazji zaręczyn rodzina narzeczonego przekazywała rodzinie narzeczonej i jej samej prezenty. W Wenzhou, w południowej części Chin, ludzie traktowali parę pierśconków jako jedno kółko, ponieważ pierścionek wygląda się jak chiński znak –wieczność, co oznacza, że małżeństwo jest na całe życie. Zgodnie z tradycyjnym zwyczajem po zaręczynach nie można było się z nich wycofać, traktowane one były jak akt prawny. Po zakończeniu wszystkich etapów zaręczyn obie strony czyniły przygotowania do wesela, co było najbardziej skomplikowaną i radosną uroczystością.
Wesele
W dniu wesela panna młoda nosiła czerwone ubranie, ponieważ czerwony kolor
symbolizuje szczęście, chociaż niektóre panny młode miały białe suknie. Przed
wyjazdem z własnego domu panna młoda musiała płakać, co było znakiem miłości do swojego domu. Po wejściu do domu pana młodego odbywało się wesele. W niektórych miejscowościach panna młoda najpierw musiała przeskoczyć naczynie z żarem, co znaczy, że paliła ona za sobą wszelkie nieszczęścia i w przyszłości małżeństwo będzie żyło szczęśliwie. Po wejściu do domu odbywały się jedne obrzędy za drugimi. Najpierw odbywał się obrzęd weselny, nowi małżonkowie pili wódkę i obcinali część swoich włosów, które przekazywali sobie nawzajem, jako znak zawarcia związku małżeńskiego.
Do dzisiaj przyjęcie ślubne jest przyjęciem radosnym i bardzo hucznym. Ludzie uważają udział w weselu za picie radosnej wódki. Podczas przyjęcia młoda pani nalewa gościom wódkę
i wyraża im podziękowanie za udział w weselu. Pokój sypialny nowej pary nazywa się pokojem radosnym i pokojem nowego małżeństwa. W pokoju tym odbywa się ostatni obrzęd, w którym uczestniczy większość młodych kawalerów i panien. W pokoju tym wesoło się oni bawią, co ma na celu stworzenie radosnej atmosfery, którą nowa para powinna zapamiętać na całe życie małżeńskie.
31.03.2014r.
Kreator stron www - szybka strona internetowa