Boże  Narodzenie  w  Wietnamie
Boże Narodzenie jest jednym z czterech najważniejszych świąt w Wietnamie (obok Urodzin Buddy, Nowego Roku i Mid-Autumn Festival). Obchodzone jest jako dzień narodzin Jezusa Chrystusa, nazywanego tu "Kito". Mimo że buddyzm jest dominującą religią w Wietnamie,a chrześcijanie stanowią tylko mniejszość, Boże Narodzenie jest ważnym i  uroczyście spędzanym okresem, zarówno dla chrześcijan, jak i wyznawców innych religii.  Święta Bożego Narodzenia w Wietnamie  trwają właściwie tylko kilka godzin, w Wigilię. W Pierwszy Dzień Świąt, czyli 25 grudnia, wszystko wraca do normy, sklepy są otwierane, robotnicy i urzędnicy pracują, a uczniowie i studenci obowiązkowo uczestniczą w zajęciach, na ten dzień wyznaczane są bowiem zaliczeniowe egzaminy i testy.
Wietnamskie Boże Narodzenie  przypominało kiedyś swoim charakterem obchody na Zachodzie. Dramatyczne zmiany przyszły tu wraz z komunistycznym przejęciem władzy na północy (1954 r.) i na południu kraju (1975 r.). Katolikom odebrano wówczas prawo do publicznych obchodów i uroczyste świętowanie narodzin Chrystusa przeniosło się do zacisza domów. W latach 90. Boże Narodzenie zaczęło stopniowo powracać do Wietnamu, stając się jednym z bardziej popularnych świąt zarówno wśród chrześcijan, jak i wyznawców innych wspólnot religijnych. Z pewnością  wpływ na to miał ich komercyjny charakter i stopniowe otwarcie na wpływy i ideały Zachodu. 
Obecnie Boże Narodzenie jest uznawane głównie za okazję do obdarowywania innych, zwłaszcza dzieci (swoich i swoich szefów). Prezenty wręcza się w dzień wigilijny, zwykle od pierwszej gwiazdki aż do północy. Młodzi ludzie i dzieci przebierają się chętnie w strój Świętego Mikołaja. Europejska tradycja świąteczna jest w Wietnamie bardzo powszechna, a najbardziej widać ją w dużych miastach, np. Ho Chi Minh City, gdzie dekoracjami i przedświąteczną gorączką przypomina bożonarodzeniowy klimat panujący w większości państw Europy.
W wigilię Bożego Narodzenia pobożni Chrześcijanie uczestniczą w pasterce, po której wracają do domów, aby spożyć uroczystą kolację. Kolacja ta jest najważniejszym posiłkiem obchodów Bożego Narodzenia w Wietnamie. Tradycyjne menu to przede wszystkim: zupa z kurczaka, pieczony indyk i tzw. christmas pudding. Dzieci z okazji narodzin Jezusa przygotowują w kościele jasełka.
10.12.2013r.
Kreator stron www - szybka strona internetowa