Betel
Co to jest betel? Połączenie w jednej używce liści pieprzu żuwnego z orzechami palmy areka znane jest w Azji od czasów starożytnych. I właśnie to połączenie znane jest obecnie pod nazwą "betel", która z resztą jest potoczną nazwą tegoż gatunku pieprzu. Pieprz żuwny (Piper betle) jest powszechnie uprawianym pnączem o krzewiastym pokroju. Liście tej rośliny mają intensywnie zielony kolor i są sercowatego kształtu. Smaruje się je mlekiem wapiennym, czyli koloidalną zawiesiną wodorotlenku wapnia w wodzie. Następnie na liść nakłada się nasiona żuwipalmy katechu (Areca catechu), znanej powszechnie jako areka. Całość składa się w kosteczkę, czyli tak zwane „paan” i sprzedaje zazwyczaj po sześć sztuk.W trakcie żucia z nasion wydobywa się alkaloid arecolina, który szybko przekształca się w arekaidynę będącą niezwykle podobną do nikotyny.
Podczas żucia betelu odczuwa się intensywnie, gorzko – pikantny smak. Niektórzy dodają do betelowego zawiniątka także inne intensywne w smaku przyprawy np. cynamon, tytoń, odrobinę soku z limonki itp. Ponadto, czuje się jak nasz przełyk staje się coraz cieplejszy aż w pewnym momencie zaczyna się odczuwać swego rodzaju zrelaksowanie, a jednocześnie pobudzenie. Początkowo żuto betel głównie podczas ceremonii religijnych. Dopiero z czasem stał się on codzienną używką, głównie ze względu na jego pobudzające właściwości.
Żucie betelu ma jednak swoje dobre i złe strony. Wyciąg z betelu jest tak toksyczny, że zabija pasożyty układu pokarmowego oraz odkaża go. Podobno nadaje też ciału specyficzny zapach, który odstrasza komary i pijawki.  Od wieków żucie betelu było też sposobem na poradzenie sobie z nieświeżym oddechem. Niestety jego regularne używanie powoduje sztywnienie szczęk i zwiększa ryzyko wystąpienia raka jamy ustnej. Skutkiem ubocznym nadużywania betelu jest także czernienie zębów oraz farbowanie dziąseł i ust, a także barwienie śliny. Co więcej, ponieważ betel powoduje nadmierne wydzielanie śliny to jest ona wypluwana i tak właśnie powstają rdzawo-bordowe zabrudzania widoczne na chodnikach i ulicach. 
Czwarta używka świata
Stoiska z betelem znajdziemy w Birmie na każdym kroku. Sprzedają go zarówno mężczyźni, jak i kobiety i tak samo jest jeśli chodzi o jego używanie. Betel popularny jest nie tylko w Birmie, ale także wielu innych krajach azjatyckich. Nic więc dziwnego, że jest czwartą po kofeinie, nikotynie i alkoholu, najczęściej stosowaną używką na świecie. 
26.10.2014r.
Kreator stron www - szybka strona internetowa