Akupresura
Historia masażu punktowego – akupresury; masaż punktowy należy do najstarszych metod leczenia, a jego historia ściśle łączy się z historią akupunktury i przyżegania.  Akupresurę znał człowiek jaskiniowy 15 000 lat temu, który instynktownie uciskał obolałe miejsca ciała palcami, z czasem ułatwiając sobie tę czynność kamyczkami lub pałeczkami z wypalanej gliny. Istnieją dowody na stosowanie akupresury pod nazwą Tien-An w środkowych Chinach 4000 lat p.n.e. W 1963 roku w Mongolii w wykopaliskach w Toudaowa archeolodzy znaleźli ostre odłamy kamienia, zwane „bian”, które uważane są za najstarsze kamienne igły stosowane do akupresury i akupunktury. W ruinach pałacu cesarskiego dynastii Shang XVIII-XII wieku p.n.e. znaleziono małe igły z jaspisu. W Chinach opracowano system o nazwie „medycyna ognia i metalu” (Czen-ciu), czyli akupunkturę, który łączył punkty biologicznie aktywne z dolegliwościami narządów wewnętrznych i części ciała. Leczenie polega na fizykalnym oddziaływaniu na skórę w celu zrównoważenia krążenia energii Qi. System ten podobny jest do systemu opracowanego w XIX wieku przez europejskich naukowców o zależnościach skórno-trzewnych. (klawiterapia). Pewnego podobieństwa do egipskiej refleksoterapii można doszukać się u Chińczyków, którzy rozwijając zasady akupunktury, już ok. 2500 lat p.n.e. podzielili ciało ludzkie na pionowe strefy (meridiany), które łączą stopy i ręce z poszczególnymi narządami i częściami ciała. Najstarszym opracowaniem poświęconym akupunkturze jest dzieło pt. Kanon Medycyny Wewnętrznej, które powstało w latach 475-221 p.n.e. W opracowaniu została omówiona teoria pięciu elementów, energia Qi i jej dwie formy yang i yin oraz mapa z topografią 295 punktów. W latach 141-208 n.e. lekarz Hua Tuo – pionier chińskiej chirurgii – jako pierwszy zastosował akupunkturę do znieczulenia przed zabiegiem. W 285 roku chiński lekarz Huang Fou-Mi ogłosił dzieło pt. O akupunkturze i przyżeganiu, w którym opisał 649 punktów. W pierwszej połowie VII wieku chiński lekarz Souen Ssen-Mo ogłosił dzieło pt. Tysiąc złotych recept, w którym dwa tomy poświęcone były akupunkturze i przyżeganiu. W latach 618-907 w Chinach powstało wiele szkół medycznych z wydziałami akupunktury. W 1027 roku na polecenie cesarza Chin lekarz Wang-Wei-Jin nadzorował wykonanie naturalnej wielkości ludzkich postaci z brązu, pustych w środku, na powierzchni których zaznaczono topografię 12 meridianów i 649 punktów. Lekarz ten napisał Ilustrowany podręcznik o punktach akupunktury i przyżegania na odlanym modelu z brązu, który służył do celów szkoleniowych. W 1303 roku chiński lekarz Hu-Te-Pina opisał kolejne dwa meridiany – główny tylny i główny przedni wraz z ich punktami. W 1601 roku ukazało się dzieło pt. Kompendium akupunktury i przyżegania, w którym została uporządkowana wiedza na ten temat.
Punkty Chińskie
Są to miejsca na ciele człowieka, o szczególnych właściwościach, których nakłucie, ucisk lub inny sposób pobudzania są podstawą leczniczego oddziaływania na organizm. Na 14 meridianach leży 670 punktów. Rozróżniamy również:- punkty poza meridianowe ekstra, których jest 543,- punkty EX Nowe, których jest 458,- punkty na małżowinach usznych, których jest 130. Punkty chińskie mają podwójne przeznaczenie. Są łącznikiem między organizmem, a otoczeniem oraz działają w strukturze meridianów. Są to bramy, przez które wielkie CHI dostaje się do wnętrza organizmu. Punkty chińskie znajdują się na skórze człowieka od urodzenia i mają jednakową u każdego lokalizację. Ich wielkość u ludzi zdrowych waha się od 2 do5 mm średnicy, u ludzi chorych mogą powiększać się do 10mm. Masaż punktowy to metoda leczenia, w której za pomocą ucisku lub masażu punktów akupunktury na meridianach i punktów poza meridianami uzyskuje się pozytywne efekty terapeutyczne nie uszkadzając skóry. 
Ucisk względnie masaż punktów może być wykonywany za pomocą palców rąk:
- ucisk palcem wskazującym,
- kciukiem,
- dwoma lub trzema palcami,
- całą dłonią,
- kłębem dłoni,
- łokciem,
- paliczkiem palca,
- piętami,- ucisk paznokciem (głównie na uchu)
Podczas masażu możemy również używać:
- pręta z zaokrąglonym końcem,
- igły kulistej,
- urządzeń elektrycznych o nazwach automeridian, autopunkter, elektrostymulator,
- wałków drewnianych do masażu stóp,
- pasków z koralikami,- kamyków i mat do akupresury stóp, 
Masażem punktowym możemy leczyć między innymi:
- krótkowzroczność, nadwagę, nerwowość, zapalenie migdałków, stany nerwicowe, grypę, ból gardła, zimne i wilgotne stopy, zaparcia na tle nerwicowym, bóle głowy, zapalenie dziąseł, jamy ustnej, bolesne miesiączki, choroby układu moczowo - płciowego, układu oddechowego, schorzenia układu trawiennego itp.
Przeciwwskazania bezwzględne
- nowotwory złośliwe,- ostry stan choroby z gorączką,- gruźlica,- choroby krwi,- silne depresje,- wrzody żołądka i dwunastnicy,- schizofrenia,- przypadki chirurgiczne,- zmiany skórne,- żylaki  Przeciwwskazania względne- ciążą (nie pobudzać punktów wpływających na czynności hormonów),- okres menstruacji,- miejsca mocno bolące,- stany silnego zmęczenia fizycznego   Nie zaleca się- tuż po obfitym posiłku, ani na czczo,- po spożyciu alkoholu,- przy gwałtownych zmianach ciśnienia atmosferycznego,- w okolicach szczególnie czułych 
Energia  CHI
Aby zrozumieć jak działa masaż punktowy należy najpierw poznać podstawy medycyny chińskiej. Jednym z podstawowych pojęć chińskich filozofii medycyny jest pojecie CHI. Wszystkie procesy, stany, zdrowie rozpatruje się w kategoriach braku, nadmiaru lub równowagi CHI.
CHI - jest to niewidzialna energia, siła życiowa, która istnieje i krąży w każdym żywym organizmie, a nawet każdej materii posiadającej strukturę chemiczną, warunkując jego prawidłowe funkcjonowanie. A więc energia CHI jest wszechobecna i nie ma bez niej życia. Występuje wszędzie : w roślinach, zwierzętach, ludziach, pokarmach, skamielinach, minerałach, w wodzie, powietrzu, ziemi, kosmosie. Cała medycyna chińska to w zasadzie studiowanie i analiza CHI i jej rodzajów.
CHI źródłowe - czyli od rodziców, jest to energia dziedziczona.
CHI nabyta - człowiek uzupełnia CHI przez oddychanie spożywanie pokarmów.
CHI kosmiczna - pobierana przez skórę w miejscach zwanych punktami chińskimi.
Człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania niezbędne są różne rodzaje CHI, z kosmosu, z ziemi, z pożywienia i oddychania, ta odziedziczona i różne inne nabywane innymi sposobami. Łączą się one przenikając wzajemnie.
Z istnieniem wielkiej ilości CHI lub jej wyczerpaniem wiązano poziom aktywności człowieka.
Śmierć uważana była jako wyczerpanie CHI w organizmie.
Energię CHI w organizmie człowieka mogą niszczyć: narkotyki, negatywne emocje (nienawiść, agresja, lęk smutek, stres), zbyt dużo seksu, kontakty jednopłciowe. Istotą medycyny chińskiej jest ochrona tej energii. 
Prezentacja
26.11.2013r.
Kreator stron www - szybka strona internetowa